Yapısal SEO Teknikleri Hakkında sizler için detaylı bilgiler sunmaya çalıştık.

İnternet üzerinden edindiğiniz bilgiler ile ancak belirli bir yere kadar SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Özellikle işletme ve kurumsal bir firma siteniz var ise rekabet sizlerin önünündeki en büyük engeller arasında yer alır. Oysa; yapısal SEO ile yapılacak %20’lik bir çalışma ile %80’e varan etkiler alabilirsiniz.

Orta ve küçük işletmelerin internet sitesine sahip olmalarına karşın henüz SEO çalışmalarına başlamamış olabilirler. Bu alana bütçe ayırmak istemeyen kişiler için basit yapısal teknikleri paylaşarak büyümelerine ufak da olsa katkı sağlamaya çalışacağız.

Yapısal Seo Teknikleri nelerdir?

  • SEO çalışmalarını destekleyecek CMS sistemine sahip olmak oldukça önemlidir. Özellikle WordPress bu alanda dünyanın en iyi altyapı hizmetini sunmaktadır.
  • Yapısal SEO teknikleri için öncelikle anahtar kelime kullanımına önem vermelisiniz. Arama motorlarına ve müşteri potansiyelinize uygun olacak anahtar kelimeler seçerek SEO çalışmalarına başlamalısınız.
  • E-ticaret sitesi dahi olsanız ürünlerinizin açıklama kısmını boş bırakmayınız. Ürünleriniz ile ilgili detaylı, anahtar kelime içerecek şekilde girmelisiniz. Bununla birlikte diğer her türlü içerikleriniz özgün, arama motorlarına uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır.
  • Meta Descriptions, Google sıralamalarını etki eden unsurlar arasından artık çıkartılmış gibi olsa da SEO çalışmalarında yükseliş elde etmenizi destekler. Bu nedenle meta descriptions girdilerine büyük oranda önem vermenizi öneririz.
  • Sayfalama ya da kategorileme etmenininden de bahsedelim; Sayfalar ve kategoriler, belirli bir sıralama doğrultusunda oluşturulmalıdır. Düzen, ziyaretçiler açısından oldukça önemli olup sayfa görüntülenme süresini artırmaktadır. Ürün>alt ürün> alt ürünün ismi şeklinde sayfalama oluşturarak müşterilerinizin arama işlemlerini daha kolaylaştırabilirsiniz.
  • Sosyal medya kullanımını sadece ziyaretçi çekmek için düşünmeyiniz. Sosyal medya üzerinden paylaştığınız bağlantılar, uzun bir süre sonra sizlere backlink kaynağı olarak geri dönecektir. Şu an dünya üzerinde 200’e yakın sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformlardan elinizden geldiği kadarı ile yararlanmaya çalışın.

Profesyonel çalışmalar ile beraber yapacağınız yapısal SEO teknikleri kısa süreler içerisinde güzel yerlere gelmenize neden olur. Bu gibi çalışmalar, hem SEO faktörünü öğrenmenize hem de bireysel çalışma yaparak yükselmenize de neden olur. Sizler de bu çalışmalar gibi kendinize özel yapısal çalışmalar oluşturabilirsiniz.

Benzer yazımız E-Ticaret SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Adlı konuyu inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Semrush

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

5 Yorumlar

  • Merhaba Barış bey, yazınızda bulunanları uyguladım umarım iyi sonuçlar alırız. Bu tür bilgilendirici makaleleri bizimle paylaşmaya devam edin çok iyisiniz!

  • Google ve diğer arama motorları aranma hacimlerini belirlerken, herhangi bir sonuca tıklanma olmayan aramaları filtreliyorlar mı?

  • Bilgilendirici bir içerik olmuş. Teşekkür ediyorum Barış bey böyle içerikleri bizlerle daha sık paylaşmanız dileğiyle.

  • SEO maliyetleri gerçekten çok fazla böyle herkesin uygulayabileceği küçük ama etkili işlemleri paylaşmanız gerçekten taktir edilesi bir davranış. Emeğinizden dolayı teşekkür ederim Barış bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir