Bu Yazımızda WordPress çoklu dil desteği nasıl oluşturulur bunu öğreneceğiz. İçerik yöntemim sistemleri arasında yer alan WordPress, kullanıcılara sağlamış olduğu avantajlar sayesinde popülerliğini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Yazılım ve tasarım konusunda kendisini aşan WordPress, dünya üzerinde yer alan tüm internet sitelerin yaklaşık %35 gibi bir oranına hâkim.

Kurumsal şirketler başta olmak üzere birçok kişinin WordPress sistemine geçmeye başlaması ortaya bazı ihtiyaçların doğmasına neden olmuştur. Birden fazla dil seçeneği barındırmak isteyen firma ve markalar WordPress dil desteği ‘ne ihtiyaç duymaktadırlar.

Global olarak yayın yapmak isteyen platformlar, çoklu dil desteği üzerinden yardım almak istiyorlar. Bu konuda geliştirilen eklentiler, yazılım vs. kullanmadan tüm internet sitenizin çoklu dil üzerinden hizmet vermenizi sağlıyor. Bu yazımız içerisinde WordPress dil desteği sunan Polylang eklentisinin kullanılması konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Polylang ile WordPress Çoklu Dil Desteği Oluşturma

WordPress çoklu dil desteği konusunda ücretsiz verdiği hizmet ile ön plana çıkan Polylang, 250.000’den fazla internet sitesinde kullanılmakta olup oldukça yüksek pozitif oylama sayısına sahiptir.

WordPress admin paneli içerisinden “Eklentiler” kısmından “Yeni Ekle” bölümüne girerek arama kısmına Polylang yazarak eklenti sayfasına ulaşarak doğrudan yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Eklentinin etkinleştirilmesi ile beraber aşağıda göreceğiniz resimdeki gibi bir ekran sizleri karşılayacaktır.

Resimde de göreceğiniz üzere varsayılan dilin Türkçe, ikinci dilin ise İngilizce olarak ayarlandığını görüyorsunuz. Dil Seç kısmı üzerinden İngilizce ve Türkçe haricinde istediğiniz diğer dillerinde çoklu bir şekilde internet siteniz üzerinden görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Site anasayfası içerisinde WordPress çoklu dil desteği oluşturabilmek için temanızın bileşenler bölümüne girerek “Dil Değiştirme Ekranı” adlı kutucuğu temanızın header bölümüne eklemeniz gerekmektedir. Header bölümüne eklenecek bu ekran ile beraber kullanıcılarınız istediği dil üzerinden internet sitenize erişim sağlayabilecek.

Menüler, sayfalar, URL yapılarında bütünü ile değişiklik meydana getiren bu eklenti, ilk etapta sizleri biraz uğraştırabilir. Türkçe olarak oluşturduğunuz tüm menü, sayfa ve içeriklerin ilgili bölümlerine girerek istediğiniz çoklu dile çevirme işlemi yapmanız gerekiyor.

Eklenti, bazı kısımları otomatik olarak çevirse de içerik ve metinlerin çevirileri yine sizlere kalacaktır. Eklentinin ücretsiz versiyonu ile bütün işlemlerinizi rahatlıkla halledebileceğinizi, pro sürümüne zorlanmadığınız sürece geçmenin anlamsız olduğunu belirtmek istiyoruz.

Son güncelleme: ocak 2021

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

14 Yorumlar

 • Merhaba Barış bey, makalenizi okudum işlemleri uyguladım çoklu dil desteği ekleyebildim ancak sormak istediğim bir şey var. Çoklu diller Google Translate üzerinden mi çekiliyor?

  • Merhaba Murat Bey.
   Aynı içeriğin diğer dilde karşılığını gösteriyor.
   yani türkçe sitenize 2. dil ingilizce eklemek istediğinizi varsayalım. Türkçe yazıları ingilizceye tercüme ettiniz. Bu içerikleri gösterir.

 • Merhaba Barış bey, uzun süredir aradığım bir şeydi sayenizde başarılı bir şekilde uygulayabildim çok teşekkür ediyorum.

 • Harika bir içerik, harika bir anlatım. Makalede yazanları bire bir uygulayarak sorunsuz bir şekilde kurulumu sağladım.

 • Bir çok makale okudum ancak böyle kısa ve öz olarak anlatan bir makaleye rastlamadım. Birer birer uygulayarak başarılı sonuca ulaştım teşekkür ederim.

 • Merhaba Barış bey, makalelerinizi sürekli takip ediyorum son derece yararlı ve bilgilendirici içerikler paylaşıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda siteye sitemap ekleme ile ilgili bir makale yayınlama imkanınız var mıdır acaba?

 • Uzun süredir Barış bey ile çalışıyoruz yeni projelerimiz içinde kendisiyle anlaşma sağladık.

 • WordPress’e yeni başlayanlar için oldukça yararlı bir içerik olmuş. Teşekkürler Barış bey.

 • Bizim turistik geziler için bir mekanımız var burasının web sitesini kurduk ancak hem Ingilizce hemde Türkçe dil desteğine ihtiyacımız vardı bu makale sayesinde çok kolay bir biçimde halletim. Teşekkür ediyorum.

 • Çoklu dil desteği bizim gibi farklı dillerde hizmet vermesi gereken işletmeler için oldukça önemli. Bu makaleniz sayesinde sitemize çoklu dil desteği ekledim.

 • Merhaba
  Eklentiyi uyguladım fakat woocommerce ürün eklerken dil seçeneği çıkmıyor.
  yardım lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir