Bu makalemizde Seo Uzmanları ve Seo Ajansları tarafından Dünya’nın en çok kullanılan Ücretsiz Seo Araçları hakkında bilgiler sunacağız.

Seo Analiz – Backlink Ücretsiz Seo Araçları

En iyi 10 Ücretsiz Seo Araçları; Seo çalışmalarını yürüten seo uzmanları dâhil birçok insanın günümüzde kullandığı ücretsiz seo araçları ile rakip analizini yaparken diğer seo araçları sayesinde de doğru zamanlama da doğru Seo çalışmasının karşılığını görmektedirler. Sizler de ücretsiz ve trend olan bu 10 Seo aracını yakından tanıyın ve rakiplerinizin önüne geçin.

1-Google PageSpeed Insights »

Web sitelerin birçoğu sitenin açılış hızı nedeniyle ziyaretçi sayısı kaybetmekte. İşte tam da burada devreye giren PageSpeed yani sayfa açılış hızı aracı ile web sitenizin açılış süresini analiz edebilir ve problemin kaynağını yakalayarak, düzeltme imkânı sağlayabilirsiniz.

Mobil olarak ve masaüstü hız puanı göstergesi sayesinde javascript ve CSS Sprite mantığı ile dikkatleri üzerine çekiyor ve hız analiz testini yükseltmenize olanak tanıyor.

Dilerseniz optimize edilmiş – sıkıştırılmış javascript, css, php, images gibi dosyaları indirip orijinal dosyalarla değiştirerek optimize edebilirsiniz.

Aynı zamanda birçok problemin kaynağına ulaşabilir, bu problemleri düzenleyerek sitenizin yüksek page speed değerlerine ulaştırabilirsiniz.

2-Google Analytics »

Başlı başına bir Seo aracı olan ve sitenizin neredeyse tüm analizlerini rahatlıkla yapmanıza yarayan bu webmaster aracı tüm web site sahiplerinin rahatlıkla kaydolabileceği ve Google ücretsiz sunduğu bir analiz aracıdır.

Web sitenizi kimlerin nereden ziyaret ettiğini, sosyal medya aracılığımı yoksa direkt giriş mi sağladıklarını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Kullanıcıların hangi sayfalarda gezindiğini, sayfada kalış ve çıkış süreleri dâhil web sitenizin tüm verilerine rahatlıkla erişebiliyorsunuz.

Bu sayede e-ticaret web siteleri ve diğer tüm siteler kullanıcılar sayesinde sayfalarında ki hataları ayıklama şansı yakalayabilirken, problem taşıyan sayfaları yeniden optimize etme şansını da elde etmiş oluyor.

Kısacası web sitenizi geliştirme ve iyileştirme olanakları için mutlaka Google Analytics ücretsiz Seo aracını kullanmalısınız. Raporlama özelliği sayesinde aktif olarak takibini yapabileceğiniz en önemli araçlardan birisi sayılabilir.

3-Keywordtool »

Ücretsiz Seo Araçları Kategorisinde Arama Motoru optimizasyonu için olmazsa olmazlardan bir diğeri ise şüphesiz ki Keywordtooldur. Keywordtool tanımlamak gerekirse, web sayfası içindeki anahtar kelime yoğunluğu anlamına gelmektedir. Kullanılan anahtar kelime yoğunluğu seo için oldukça önemli bir kavram taşımaktadır.

Tüm arama motorları anahtar kelime oranına göre siteleri listeler ve sizin web sayfanız da aranmasını istediğiniz tüm anahtar kelimeleri Keywordtool aracı sayesinde analiz ederek, eksiltebilir veya çoğaltarak aratılan kelime yoğunluğuna göre üst sıralara çıkartabilirsiniz.

4-Bing Web Yönetici Araçları »

İşletmelerin birçoğu sahip olduğu web sitesinin sadece Google dostu olmasını sağlarken sizin sitenizi bir adım ileriye götürmenize yardımcı olacak Bing Web yönetici ile sağladığınız uyum sayesinde rekabeti başlatabilirsiniz. Bing Seo avantajları sayesinde Yahoo arama motoru ile kitlenizin daha fazla genişlemesine olanak tanır.

5-Google Anahtar Kelime Planlayıcı »

Reklam vereceklere yönelik olan bir ücretsiz adWords aracı olan anahtar kelime planlayıcı ile anahtar kelime arayarak, ya da anahtar kelimelerin listesini görerek seçim yapmanıza olanak tanır. Bu sayede oluşturduğunuz kampanyalar ve reklamlar için doğru anahtar kelimeyi seçmiş ve bütçenize, ürününüze kısaca oluşturduğunuz kampanya kategorisine göre istatistikleri belirlemenize yardımcı olan önemli araçlardan biridir.

6-Google Trendler »

Google Trendler sayesinde gündemi yakalamak, Google da aratılan konuları, hangi ülkelerden hangi saatlerde daha fazla ilgi gördüğünü öğrenebileceğiniz bir araçtır. Uzmanların en çok kullandığı araçlar arasında yer alan Google trendler, internet kullanıcılarının eğilimlerine göre yön verebileceğiniz çalışmaları sürdürmenize yarar.

Sektörle ilgili olan arama kelimelerini bu sayede rahatlıkla analiz ederek tespit ettikleri arama hacmine göre web sitelerin bu kelimeler üzerinden yükselmesine ve üst sıralara çıkmasına yönelik çalışmalar yapılır.

7-Similar Web »

Rakip analizi yapmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Aynı zamanda sahip olduğunuz sitenin de trafik istatistiklerini analiz etmektedir.

8-Mozbar »

Seo araçları arasında yer alan ve en önemlileri kategorisine giren Mozbar, site içinde bulunan eklenti, domain ve sayfa başta olmak üzere sosyal medya performansı gibi birçok veriyi görmenize, Seo çalışmaları için bilgi sahibi olmanıza yarayan önemli bir analiz aracıdır. Ücretsiz-Kısıtlı olarak kullanabileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir araçtır.

9-Google Web Yönetici Araçları »

Google arama istatistikleri ve sonuçları hakkında tüm verileri kontrol etmenizi sağlayan bir araçtır. Site Haritası gönderimi, arama sorguları, tarama hataları, backlinkler, malware kontrolü, HTML Gelişimleri gibi pek çok veriye sahip olabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

10-Screaming Frog SEO Spider Tool »

Sunucu, H etiketi, Title, Meta Açıklaması, Etiket hataları ve birçok teknik detayı kontrol edebileceğiniz, hata tespitinde bulunup tekrar optimize edebileceğiniz bir Seo aracıdır.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

3 Yorumlar

  • Barış bey ile daha önce farklı projelerimiz için çalışmalar yapmıştık. Şimdi yeni projemiz var bunun bütün SEO çalışmaları için Barış bey ile anlaşma sağladık.

  • Bir çoğunu hali hazırda kullanıyordum ancak adını bile ilk defa duyduklarım varmış. Hepsini deneyeceğim teşekkür ederim.

  • Harika bir içerik. Uzun süredir bu blogu takip ediyorum içeriklerinden çok fazla yararlandım. Emeğinize sağlık Barış bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir