Web Sitelerinde Virüs Tespiti ve Temizliği


Tüm web sitelerinin en büyük sorunu virüslerdir. Sitenizin alt yapısı ne olursa olsun siteye sızan virüsler sayfaların doğru çalışmamasına, güvenlik sorunları yaratmasına neden olacaktır. WordPress virüs temizleme ile ilgili olarak ele aldığımız bu konuda sitelerinize sızan virüslerin cinsini ve onları nasıl yok edebileceğinizi anlatacağız.

Virüsler genel olarak sistemin açık kalan kısımlarından meydana gelir. Virüs çeşidini doğru tespit ederek virüs temizliğine geçebilirsiniz. Virüslerin bir kısmı sürekli aktif olmadığı için sitenizde dolaştıklarının farkına varmanız güç olabilir.

Genel anlamda aslında Adwords reklam alanların da bu tip belirtileri gösterir ve uyarıları alabilirsiniz. Hatta virüs temizliği yapmazsanız Google reklamlarınızı durdurabilir. Kötü amaçlı yazılımların sitenize zarar vermemesi için birçok güvenlik önlemi alabileceğiniz gibi, wordpress virüs temizleme işlemini yaparak da kötü amaçlı yazılımlardan kurtulabilirsiniz.

Sitelere Virüs Nasıl Bulaşır?

WordPress sitelerine virüs nasıl bulaşır öncelikle bunu açıklayalım. Hazır tema seçenekleri sunan wordpress, kullanıcılarına organik olmalarını ve tema satın alırken olması gereken işlemleri yerine getirmelerini istemekte. Ancak bazı kişiler beğendikleri temaları warez olarak ele geçirmekte ve kullanılması yasak şekilde wordpress alt yapısına sahip olmaktadır.

Warez wordpress temaları uygunsuz şekilde indirmek ve kullanmak hiç de yasal değildir. Öyle ki bunun önüne geçmek adına aslında bir çözüm olarak warez yüklemelerine karşı wordpress çeşitli önlemler almıştır. Tema haklarına sahip olan firmanın müşteri bilgilerini çalarak tema sahibi olmak oldukça yanlış bir stratejidir.

Klasör ve dosyaları size verilen izinler ile oluşturmak, yapılandırmaları sistemin önerileri dikkate alınarak hazırlamanız gereklidir. WordPress sitesine virüs bulaşma şekillerinden birisi tüm dosyalarınıza tam yetki vermektir. Bazı dizin ve dosyalar tam yetki aldıklarında mutlaka açık verecektir ve bu durum virüsün içeriye girmesinde muhtemel sonuç doğuracaktır.

Web Siteleri İçin Virüs Çeşitleri Nelerdir ?

 • İframe
 • Flipping
 • Yönlendirme
 • Javascrip kod virüsleri
 • Spam

Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

WordPress virüs çeşitleri alanına göretemizlenmelidir. WordPress virüs temizleme işlemine geçmeden önce sitenizin yedeğini mutlaka almalısınız. Yedek alma işleminin ardından https://tr.wordpress.org/download/ adresinden wordpress güncel sürümünü indirmekle başlayınız.

Wp-Content ve Wp-confing.php hariç diğer tüm dosyaları silebilirsiniz. WordPress güncel dosyalarınızı FTP alanına yükleyebilirsiniz. Bu işlem sayesinde wp-content hariç diğer tüm dosyalarda zararlı dizinler var ise bu işlem sayesinde onları da temizlemiş olursunuz.

Wp-content içerisinde ki zararlı yazılımları bulmak için ise bir eklentiye ihtiyacınız olacak. https://wordpress.org/plugins/gotmls/ direk indirebileceğiniz bir eklenti olan Anti-Malware Security and Brute –Force Firewall

Tüm güvenlik araçları tek bir eklenti ile inceletebileceğiniz bu eklenti ile dosyalarına sızmış virüsleri tespit etmeye başlayabilirsiniz. Tema ve dosya içeriklerinizi tek tek incelemek profesyonellik ister. Ancak bu eklenti sayesinde hepsini daha pratik bir şekilde tespit edebileceksiniz.

Wp-content içeriği taratıldığında backdoor, İframe, Phishing ve diğer tüm virüs çeşitlerini tespit edebilirsiniz. Verilen öneriler ile dosyaları kaldırarak gerekli wordpress virüs temizliğini sağlamış olursunuz.

Güvenlik Önlemleri

Size sunulan örnekleri yerine getirerek wordpress alt yapısına sahip sitelerinizi virüsten temizleyebilir ve sorunsuz çalışan web sitelerine sahip olabilirsiniz. 

Ayrıca web siteniz kötü amaçlı yazılımlardan dolayı Google tarafından saldırgan olarak işaretlendi ise endişelenmeyin. Bunun için Google master tools üzerinden sitenizin yeniden değerlendirilmesini talep edici isteği gönderebilirsiniz.

Google sitenizi inceledikten sonra güvenli bağlantı işaretini verecek ve siteniz tekrar yayında olacaktır. Ayrıca çeşitli virüs durumlarını kontrol etmek ve ihmal etmemek için mutlaka Webmaster tools üzerinden sizlere verilen uyarıları dikkate almanız gereklidir.

WordPress güvenlik önlemleri için birkaç adımı dikkatlice uygulayınız.

 1. Ftp Şifrenizi değiştirin
 2. Veritabanı Şifrenizi değiştirin
 3. Wp-config.php dosyanızı güncelleyin
 4. Admin panel şifrenizi değiştirin
 5. Dosya izinlerinizi wordpress’in verdiği önerilere uyarak güncelleyin
 6. Warez temalar ile bırakılan açık kapılar virüs kapabilir bu ayrıntıya dikkat ediniz ve hatta ücretli temaları ücretiyle satın alınız
 7. Belli periyotlarla site yedeğini alarak tüm bu güvenlik açıklarına yapılan saldırıları engellemek için gerekli prosedürleri uygulayın
 8. Site güvenliği için eklentilerden destek alabilirsiniz örn. IThemes Security
 9. wordpress virüs temizleme yöntemleri ile sitenizi zararlı virüslerden koruyabilirsiniz, sitenizin yüksek performansda ve düzgün çalışması için sık sık virüs kontrolünü sağlamalısınız.
 10. güvenlik açıklarını mutlaka giderin ve sitenize yansıyan zararları sık sık temizleyin, fonksiyonu yüksek sayfalar için virüslerden korunun.

BarisdayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir