Arama motorlarının hazırladığı konsept ve kriterlerin kurgulandığı, site ziyaretçilerinin aradığını kolayca bulması ve sitenin sahip olduğu sektör bazında ki, en kaliteli tasarım çalışmalarına seo uyumlu web tasarım denmektedir.

Bir web sitesinin seo çalışmalarından verim alabilmesi için, alt yapısının mutlaka seo uyumlu web tasarıma sahip olması gerekmektedir. Yazılım, tasarım, içerikler ve sitenin tümü hem arama motoruna hem de kullanıcıya hitap etmelidir.

Web tasarım ve seo birbiri ile ilişkili materyallerdir. Seo uyumlu bir web tasarım, arama motorunda yükselmek isteyen kişiler için güçlü bir elementtir. Kreatif ve hem kullanıcı odaklı hem de arama motoru odaklı hazırlanan bir web sitesinin başarı getirmemesi mümkün değildir.

Seo uzmanı olan kişilerin web tasarım çalışmaları yürütürken, birçoğu da sadece seo danışmanlığı hakkında hizmet vermektedir. Ancak, işin uzmanı ve hem seo uzmanlığı hem de web tasarım çalışmaları yürüten kişiler, sizlere profesyonel bir web sitesi sunabilir.

Kaliteli bir web tasarıma ihtiyacınız var ve bunu mutlaka arama motorlarında yükselecek düzeyde yaptırmak mı istiyorsunuz? Bunun için bizimle iletişime geçebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Seo Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Seo uyumlu web tasarım, başta Google ve tüm arama motorlarının gönlünü fetheden çalışmalardır. Faydalı, kullanıcı odaklı ve özgün olarak hazırlanması gereken web tasarım, seo çalışmalarından olumlu sonuç alabilmek için trendler göz önüne alınarak hazırlanmalıdır.

Tasarım arayüzünün kullanıcıyı yormadan, aradığını kolaylıkla bulabileceği şekilde dizayn edilmesi, yazılım kısmının da tüm arama motorlarının siteyi daha kolay anlayabilmesi için hazırlanmalıdır.

Yani, kodları, site haritası, linklemeler, görseller, içerikler, yönlendirmeler, responsive, meta ve etiket açıklamaları dahil her şeyin kusursuz olması gerekir. Bu unsurlar ne kadar yüksek performans da olursa o kadar çok seo çalışmasına katkısı olur.

Arama motorlarının siteyi anlamasını, arama sonuç sayfalarında yüksek sıralama vermesi ve puanlayarak değerlendirmesi bu ve bunun gibi kriterlerden geçer. Kullanıcı deneyimine sahip bir web sitesi her zaman ön planda olur.

Arama motorlarının ilk değerlendirmesi, kullanıcıya hitap edilip, edilmediğini ölçümlemekten geçer. UX ve UL tasarıma sahip bir web sitesi, seo çalışmalarının alt yapısının hazır olduğunu arama motoruna bildirir.

Başarılı bir sıralama elde etmek istiyorsanız eğer, site açılış hızı, sayfalar arası geçiş hızı, oturum süreleri, responsive tasarım ve daha birçok materyali yerine getirmeniz gerekmektedir.

Web sitenin tasarımı, doğrudan kullanıcıyı etkiler, kullanıcının memnuniyeti de doğrudan arama motorunu etkiler, arama motoru da bu etkiler ile sıralamanızı belirler.

Google Uyumlu Web Sitesi

Çok yönlü ve dinamik bir web sitesine sahip tüm kuruluşlar, dikkat ederseniz doğrudan kullanıcıyı hedeflemektedir. Ziyaretçinin sitede keyifli vakit geçirmesini sağlamak, aradığı tüm içeriğe kolay erişmesi, sitede kaldığı sürenin uzunluğu, sayfalar arası geçiş memnuniyeti, o ziyaretçinin tekrar eden ziyaretçi profilini oluşturmasına neden olur. Bu da doğrudan sitenin organik trafiğinde artışa ve Google gözünde de değerli, otorite sahibi bir web sitesi olmasına yol açar.

Mobil ve masaüstü kullanıcısını düşünerek hazırlanan, seo uyumlu web tasarım, site verilerinin iyileştirilmesinde son derece önemlidir. Google bildiğiniz gibi mobil uyumlu olmayan web sitelerini arama motoru sıralamasından kaldırmıştı. Bununla beraber, site hızı ve kullanıcı odaklı tasarım da sıralama da önemli bir faktör olduğunu belirtmişti.

Sonuç: Gelişen dijital dünyada yerinizi, konumunuzu ve kalitenizi siz belirlersiniz. İşletmenize, şahsınıza ya da kurumunuza ait bir web sayfasına ihtiyacınız varsa, seo uyumlu web tasarım çalışmasıyla hazırlanmalıdır. Sektörünüz her ne olursa olsun, dijital pazarlama da var olmak istiyorsanız, seo çalışmasına ve seo alt yapılı web sayfalarına sahip olmalısınız.

Kaliteli, duyarlı, trend ve seo uyumlu web sitesi ihtiyaçlarınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: serpstat.com

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

1 Yorum

  • çok başarılı ve kaliteli bir makale olmuş güzellik sırlarım olarak teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir