Organik Hit Nedir?

Organik Hit Hakkında bilgi, Ne işe yarar

Organik Hit Nedir ? Nasıl Arttırılır ?


Organik hit nedir? Organik hit arttırma yöntemleri nelerdir?

Organik hit, doğal yollarla web sitesine gelen ziyaretçilerin sayısı, anlamına gelmektedir. Sıklıkla organik ziyaretçi, doğal hit ve doğal ziyaretçi gibi telaffuzlar kullanılır.

Arama motorları siteyi ziyaret eden kişilerin gerçek ziyaretçimi yoksa bir bot mu olduğunu çok iyi analiz edebilir ve ayırabilir. Site ziyaretlerinin organik olup olmadığını arama motoru algoritmaları ve yapay zeka kolayca tespit edebilir.

Organik Hit Tespiti Nasıl Yapılır?

Organik trafik tespiti için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Sıklıkla siteye giren ziyaretçinin kaynağı ile tespit başlar. Bu doğrudan siteye giriş, başka bir siteden yönlendirme ya da arama motorunda arama sonucu olarak tespit edilebilir.
  • Diğer kriter, web sitesine gelen trafiğin ve site içinde geçirilen sürenin tespitidir.
  • Diğer bir kriter, web sitesine giren ziyaretçinin hangi sayfalara tıkladığı, gezinme olaylarıdır.
  • Son olarak da site hakkında verilerdir, sayfa sayısı, sayfa çeşitliliği ve site genel bilgilerinin doğruluğudur.

Organik trafik (hit) arttırma yöntemleri nelerdir? Ya da bu yöntemler ne derece doğrudur kesin bir kanıya varılmamaktadır. Organik trafik arttırma yöntemleri arasında çeşitli programlar ya da botlar hazırlanabiliyor, ancak bu durumu arama motoru büyük olasılıkla fark edebiliyor ve sitenin cezalandırılmasına yol açabiliyor.

Bir web sitesinin organik trafik aldığını ya da almadığını kanıtlayan en büyük özellik ise sayfa çeşitliliği durumudur. Yani ziyaretçi sitede sadece ana sayfayı ziyaret ediyor ve sadece siteye tıklamanın yeterli olacağını düşünerek, herhangi bir sayfayı ziyaret etmeden siteden ayrılıyorsa, arama motoru bunu fark ediyor.

Bunun için tüm arama motorları siteniz için çeşitli imtihanlar sunar. Örneğin site sıralamanız 2. Sayfadayken, aniden 5.sayfaya düşebilir ve sizin burada bir atak yapıp yapmayacağınızı kontrol edebilir. Siz eğer bot veya programlar ile organik hit sağlamaya çalışırsanız, arama motoru bunu fark ederek, gerekli yaptırımı sağlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır. Bağlantı Nasıl Alınır Backlink Nedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Backlink Nedir ? Nasıl Alınır ?

Organik Hit Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Doğal hit arttırma yöntemlerini kullanarak, site trafiğinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede olası cezalarla karşılaşmak zorunda kalmaz ve sitenizin kalıcılığı konusunda son derece sağlıklı yöntemleri tercih etmiş olursunuz.

Organik hit için program ya da botlar ile uğraşmak yerine kaliteli bir seo çalışmasını tavsiye ediyoruz. Sitenize düzenli olarak içerik eklemek, blog hazırlamak inanın daha sağlıklı ve daha sağlam sıralama yükselmesine neden olacaktır.

Çünkü site içerisine gelen trafiğin her saniye analizini yapan arama motorları, trafiğin ani çıkışını da düşüşünü de fark ediyor. Bu doğrultuda sıralamanın ani yükselişi büyük zararlara neden olabilir.

Organik hit çalışmaları için oldukça doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunun için düzenli bir seo çalışması, sosyal medya ve sitenin entegre kullanılmadı, etkileşim kurulması organik hiti arttırma yöntemleri arasında yer alır.

Blog Paylaşımların Organik Trafik Üzerinde Etkisi

Site trafiğinizi yükseltmek için düzenli olarak blog paylaşımları yapabilirsiniz. Verdiğiniz hizmet doğrultusunda insanların ihtiyaç duyduğu bilgileri, onlara sunabilir ve sitenizin doğal trafik kaynağını arttırabilirsiniz.

Hazırladığınız içeriklerde aranma hacmi yüksek başlık ve anahtar kelime seçimi yaparak, ilgili sayfanın arama sonuçlarında kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ve de sürekli güncel olmalı, yaratıcı ve farklı olduğunuzu arama motoruna kanıtlamalısınız.

Herkesin girdiği başlık yerine, gelişmiş bir başlık kullanmak, içeriğinizin daha zengin ve donanımlı olmasını sağlamak, ziyaretçinin siteniz de geçirdiği sürenin uzamasına destek olur. Arama motorunun size öncelik vermesi için, rakiplerinizden daha kaliteli şeyler ürettiğinizi görmesi gerekir.

Ayrıca yine dediğimiz gibi sosyal medya araçlarını aktif kullanmalı, paylaştığınız tasarımları mutlaka site linkiyle taçlandırmalı ve kullanıcıyı siteye çekmeye çalışmalısınız.

Google ve diğer arama motorları organik ziyaretçiyi tespit eder ve bunu organik hit olarak algılayarak sıralamanızı yükseltir. İnsanların sitenizde vakit geçirmesini sağlayın, bilgilerinizi okumalarını, sayfalarınızda gezinmelerini ve sizinle etkileşim kurmalarını.

Sadece trafik almak için tek bir IP ya da adresten, doğrudan da ya da arama sonuçlarında bularak siteye girip uzun süre kalmaya çalışıp organik hit elde edemezsiniz.  Bunlar size kazanımdan çok, zarar verebilir.

Algoritmalar gelişmeden önce belki bu yöntemler ile birkaç sıralama kazanmış olabilirsiniz, ancak o da pek fazla kalıcı olmamıştır. Bunlara vakit ayırmak yerine sağlam bir seo çalışması istediğiniz başarıyı size sağlayacaktır.

Seo çalışması, sosyal medya yönetimi ve tüm hizmetlerim hakkında benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: searchenginejournal

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

şu anda çevrimdışısınız