Mobil Uyumlu Tasarım  yani duyarlı tasarım olarak adlandırılan çalışmalar son yıllarda daha popüler oldu. Yıllar önce tasarımın tüm cihazlar tarafından uyumlu olup olmadığına sadece dev şirketler dikkat ederken, artık günümüz de hemen hemen tüm web siteleri tasarımına dikkat ediyor.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir? Avantajları Nelerdir?

Mobil Uyumlu Tasarım adını gördüğümüz her tasarım, tüm cihazlara (Masaüstü, mobil vb.) uyumlu kodlanmış, haliyle her cihaz da uyumlu çözünürlüklere sahip tasarımlardır. Arama motorları başta olmak üzere, tüm kullanıcıları memnun eden mobil uyumlu tasarımlar, her çözünürlük için ayrı ayrı css kodları ile yapılandırıldığı için UX, kullanıcı memnuniyeti içermektedir.

Mobil uyumluluğu olmayan sitelerin kullanıcı deneyimi sunmadığı aşikardır. Haliyle, günümüz teknolojilerinde uyumlu tasarım yapabilmek ve web sitenizi her cihaza uygun hale getirtmek gerçekten önem kazanmıştır.

Mobil cihazlar, tabletler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ve tarayıcı imkanı sunan tüm cihazlara, web sitenizin %100 uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, hem arama motorları hem kullanıcılarınız bundan şikayetçi olacaktır ve sitenizin “ziyaretçi kalma oranları” gerçekten düşük olacaktır.

Responsive Tasarım  (Sizin İçin Web Sitenizi Yapılandırabiliriz!)

Web siteniz hâlâ responsive (uyumlu) tasarıma sahip değil ise, bizimle iletişime geçmelisiniz. Yukarıda yazdığımız gibi, eğer web siteniz uyumlu değil ise insanlar sitenizden hemen çıkacak ve bir daha uğramayacaklardır. İçeriği okunaklı olmayan bir web sitesi, görünümü kötü olan bir web sitesi kimler tarafından niçin ziyaret edilmeli değil mi?

Dikkat ettiğimiz noktalar, HTML5 ve CSS3 kodlama yapısıdır. Hali hazır tasarımınızın uyumlu hale getirilmesi gerekiyor ise doğru adrestesiniz.  Ancak unutmamanız gereken bir nokta var, eğer web siteniz daha önce uyumlu olarak tasarlanmadıysa, muhtemelen eski teknolojiler kullanılarak üretilmiştir.

Biz, web sitenizi yeniden yapılandırıyor, SEO uyumlu kodlama ile arama motorlarına karşı atak yapıyoruz. Üreteceğiniz içerikleriniz daha ön planda oluyor ve ziyaretçileriniz gereksiz tasarım uzantıları ile yüz göz olmuyor.

Özellikle reklamlar, kullanıcıları gerçekten sıkmıştır. Eğer web siteniz de, bol bol reklam yayınlıyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin,  hem düzenli reklam dizilimi yapalım hem sitenizi kullanıcı odaklı hale getirelim. Ziyaretçileriniz size sevgi duysun, nefret değil.

Benzer yazımız ”Responsive Tasarım Nedir?” olan yazımızı okuyabilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir