Google, LightHouse eklentisi ne yeni güncelleme getirdiğini geçen günlerde duyurmuştu, ancak hakkında detaylı bilgiye ulaşabilen nadir insanlardanım ve hemen bunun hakkında yazmak, sizleri bilgilendirmek istedim.

LightHouse, açık kaynaklı, web sayfalaranın kalitesini arttırabilmek adına otomatik denetleme yapan bir araçtır. Geliştirici ve SEO Uzmanlarının sık kullandığı bu araç, performans, erişilebilirlik, Progressive Web Apps (PWA) uyumlu ve daha birçok alanda çalışmalarınızı denetleyebilen ücretsiz bir araç.

Genel anlamda kullanıcıların diğer siteleri ve geliştiricilerin yaptığı çalışmaları denetlenmesinde kullanılıyor. LightHouse, sizin kayalıklara çarpmamanız hususunda size yardımcı oluyor.

Halihazırda SEO denetleme araçları listesi kapsamlı bir liste olmamakla birlikte, LightHouse, Google arama motoruna yönelik ve diğer arama motorlarına karşı yapılan SEO performansınızı arttırmayı hedefliyor.

LightHouse Eklentisi Kullanım şekli:

Kurulum ve kullanım tarafında iki adet yol bulunmaktadır.

Seçenekler menüsünden, “SEO”yu işaretleyin ve tamam, ardından rapor oluşturup inceleyebilirsiniz.

  • Chrome Canary‘de Chrome Geliştirici araçlarını kullanarak:
  • Chrome Geliştirici Araçları’nı açın.
  • Denetlemeler’e gidin .
  • Denetleme gerçekleştir’i tıklayın .
  • SEO” onay kutusunu işaretleyin ve Denetlemeyi Çalıştır’ı tıklayın.

Google, bu araç hakkında bilgi yazmaktan asla çekinmiyor, sanki tek analiz aracı LightHouse’muş gibi. Ama atlamamamız gereken bir nokta var, eğer Google bir ürünü ile övünüyorsa kesinlikle dikkat çekmek istediği bir nokta vardır. Türkiye’de SEO sektörüne karşı yapılan acımasız ve hatalı çalışmalar, backlink paketcileri, acımasız fiyat teklifi sunan işletmeler yüzünden, yaptırdığımız herhangi bir SEO çalışması zaman zaman değer görmüyor ve Google tarafında yasaklı SEO olarak nitelendiriliyor. İşte tam olarak dikkat çekmek istedikleri nokta burası bence, yaptığınız bir çalışmanın doğru olup olmadığını, hatalarınızı ve yapmamanız gereken çalışmaları anında size söyleyen bir Google ürününü kullanın. Bu sayede yanlışlarınızı ve doğrularınızı anlık olarak görebileceksiniz.

Google, geçtiğimiz günlerde de WordPress ile bir anlaşmaya vararak, WordPress’i beraber çalışmaya davet etmişti. Google, zaman içerisinde LightHouse’i geliştireceklerini ve sektörde daha aktif kullanılan bir araç olarak karşımıza sürecekleri şeklinde açıklama yaparken insanların düşünmelerini istediğim bir nokta var.

SEO Uzmanları ve Geliştiriciler, siz bu yazıyı okumadan önce LightHouse’i duymuş ve kullanmış mıydınız ?

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir