Koronavirüsün Dijital Dünyaya Etkisi


Türkiye ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, dijital ve pazarlama sahalarını da büyük ölçüde etkilemiştir. Karantina sürecinde iş yeri ve kurumsal firmalar dahil olmak üzere herkes bu süreci en asgari şekilde, hasar almadan sürdürmek gayretinde.

Korona virüs tüm sektörleri etkilediği gibi dijital platformu da kısmen etkilemiştir. Kısmen dememizin sebebi, bu süreci evinde geçiren herkesin dijital platforma ağırlık vermesi, ertelediği tüm çalışmaları aslında gerçekleştirmesiyken, bir yandan da alım – satım gücünün orantılı olarak düşmesinden kaynaklanmıştır.

Seo uzmanları, web tasarımcılar, sosyal medya uzmanları, reklam pazarlama uzmanları ve dijital içerik uzmanları dahil hemen hemen herkes bu durumu lehine çevirmek için kolları sıvamıştır. Karantina sürecinde ihmal edilen projelerin tekrar gündeme gelmesi, üzerinde yeniden çalışılıp yeni sürece hazır şekilde girilmesi ve kısaca ertelenen tüm çalışmalar tekrar ele alınmıştır.

Süreç boyunca boş durmak istemeyen seo uzmanları, web sayfaları için çalışmaya devam etmiş, sayfaların konumunu korumak ve hatta bir adım daha ileriye taşımak için bu süreci lehine çevirmiştir.

Aynı orantıda sosyal medya kullanıcıları da tüm vakitlerini sosyal medya kanallarında, alış veriş sitelerinde ve eğlence platformlarında geçirmeye başlamıştır.

Firmaların birçoğu saha satış prensibinden uzak kalsa da internet alım, satım pazarlamasından asla geri kalmamış, aksine insanların ihtiyaçlarının arttığı bu dönemi değerlendirmek için çalışmalarını dijital platforma yoğunlaştırmıştır.

Durum böyle olunca neredeyse tüm sektörlerin rekabet piyasası tekrar alevlenmiş ve kıyasıya bir mücadele içinde kendini göstermiştir. Corona Virüs ’ün Dijital Dünyaya Etkisi ve tüketimin değişmesi önemli ölçüde fark edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Semantik Makale Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Dijital Tüketimde Neler Değişiyor

Seo uzmanlarına burada yine büyük bir iş disiplini düşerken, sosyal medya uzmanları da tüm mecralarda marka bilinirliğini korumak, reel pazarlama tekniklerini kullanmak ve dijital saha da kurumsal kimliği güncellemek adına çalışmalarına devam etmiştir.

Dijital platformu aktif olarak kullanmanın yanı sıra, birçok kişi eğitim ve kurslara yönelerek, yeni branşlarda meslek edinmek ve kendini geliştirmek için bu süreci değerlendirmeye almıştır. Tarafsız olarak baktığımız da kişilerin en çok araştırdığı ve öğrenmek istediği konuların başında, seo uzmanlığı ve web tasarım gibi bilişim ve dijital eğitimler görülmektedir.

Bunun için ise en pratik ve öğrenmesi zevkli bulunan wordpress eğitimi, web tasarım, web tasarım programları gelmektedir. İnsanlar koronavirüs sürecinde evde kendi kendine öğrenilebilecek ileriye dönük işine yarayacak eğitimlere yöneldiklerini görebiliyoruz.

Yeniden Keşfedilen Teknoloji

Ülkemiz için bu süreci en az hasar ile atlatmak elbette en çok istediğimiz gerçektir. Ve bu süreci güzel şekilde değerlendirmek için genç arkadaşlarımızın bu tip eğitimlere yönelmesi, ileride yani çalışma sahalarına atılma cesareti edinmesi gerçekten gurur verici bir tablo.

Dijital platformun yapay zeka ile ilerlediği ve algoritmaların gün geçtikçe yeni yeni bileşenleri karşımıza çıkardığını düşünürsek eğer, geleceğin mesleği olarak seo uzmanlığı ve web tasarıma ağırlık vermemizin de ne denli önemli olduğunu görebiliriz.

Koronavirüs Rekabeti Arttırdı

Bu doğrultuda eğitim alan, sürekli kendini geliştirmek isteyen kişilerin süreç sonunda yaptıkları atılım ve rekabetin ne kadar arttığını göreceğimizden eminim.

Dijital tüketimin artması, yeni sahaların açılmasına neden oluyor ve sosyo ekonomik alanımızın genişleyip, büyümesine yol açıyor. Haber sitelerinin trafik artışı, e-ticaret evden alışverişin ve alışveriş sitelerinin kampanyalar düzenlemesi ve talep artışı, sağlık platformunda gözle görülür artış, mobil uygulamalarda, mobil oyunlarda, evde aktivite programlarında ve kanallarında izlenme artışı ve en önemlisi insanların birbirinden uzak kaldığı ancak çeşitli programların desteğiyle birbirleriyle iletişimde kaldığını söyleyebiliriz.

Aktif sosyal yaşamın kısıtlanmasıyla dijital dünyanın gelişmesi, covid – 19 ile mücadele ederken, tüketim dünyasının hareketlenmesi orantılı şekilde etki göstermekte. Umuyoruz bu zorlu süreç en kısa zamanda normale döner, ancak dijital gelişimse varlığını korumaya devam eder.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

şu anda çevrimdışısınız