Online olmak aslında iletişim kurmak demektir. Arama motorunda bir arama yapmak istediğinizde tarayıcı açarsınız. Bilgisayar, tablet veya akıllı telefonunuzda tarayıcıyı açtığınız ve bir arama motoruna giriş yaptığınızda cihazınız aslında birçok sunucu üzerinden açmak istediğiniz domain sunucusu ile iletişime geçer. Online olmak tamamen cihazların birbiri ile iletişim kurması sonucunda gerçekleşir.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen iletişimler aslında veri paketi alışverişleridir. Bu iletişimlerin çoğu bir şifrelemeye sahip değildir.

Ağ Güvenliği

Wi-Fi ağ iletişiminizi şifrelemek için VPN kullanabilirsiniz. Wi-Fi veya hücresel ağ üzerinden online olduğunuzda kullandığınız uygulama veya giriş yaptığınız web siteler internet servis sağlayıcısı tarafından görülebiliyor.

VPN programları ise aktivitelerinizi şifreliyor. Ağ üzerinde veri iletişiminiz şifrelendiği için internet servis sağlayıcısı aktivitelerinizi göremez.

Alışveriş merkezi, havaalanı, kafe, üniversite, kütüphane, okul ve benzeri alanlarda şifresiz Wi-Fi ağları sunulur. Bu ağlara bağlandığınızda ağ operatörü de aktivitelerinizi görebilir. Şifresiz ortak Wi-Fi ağlara siber saldırganlar kolaylıkla sızabilir. Şifresiz ağlarda Ortadaki adam (Mitm) saldırısına uğrayabilirsiniz.

Mitm saldırısında aldığınız bir mesajın veya gönderdiğiniz bir e-postanın içeriği siber saldırgan tarafından değiştirilebileceği gibi bilgisayar veya mobil telefonunuza fidye yazılım gibi kötücül yazılımlar da yerleştirilebilir.

VPN programları şifresiz ağlarda iletişiminizi şifreleyerek sizi Mitm saldırılarından korur.

Şifreli E-posta Sağlayıcıları

E-posta olarak hangi sağlayıcıyı kullanıyorsunuz? Cevabınız Gmail ise e-posta içerikleriniz okunuyor olabilir. Güvenilir e-posta sağlayıcılarına örnekler:

ProtonMail

Herhangi bir web temelli e-posta hizmeti gibi kolay kullanıma sahip olan ProtonMail e-postalarınızı uçtan uca şifreliyor. ProtonMail kullanıcısı olmayan bir kişiye e-posta gönderdiğinizde e-postanın şifre ile korunmasını sağlayabilirsiniz. ProtonMail, PGP şifrelemeyi destekliyor.

ProtonMail’de gönderdiğiniz e-postalar bir süre sonra kendiini imha edebilir, bu özelliği aktifleştirebilirsiniz. Hesap açarken herhangi bir hassas bilginizi paylaşmak zorunda değilsiniz.

Countermail

2008 yılında piyasaya sürülen CounterMail hala aynı web tasarımına sahip olsa da en güvenli e-posta sağlayıcılarından biri. PGP şifreleme sunan CounterMail herhangi bir bilgiyi sunucularında saklamıyor. Mitm saldırılarına karşı AES ve RSA şifrelemesinin yanında SSL katmanı ile koruma sağlıyor.

7 günlük ücretsiz deneme sürümü vardır. Anonim ödeme seçeneği sağlar. Sınırlı depo alanı sunar. Ücretsiz versiyonu yoktur. Pop3 desteklemez.

Mailfence

Belçika menşeili Mailfence OpenPGP şifrelemeyi destekliyor. Takvim, belge depolama ve kullanıcı grubu gibi ek özelliklere sahip. Ücretsiz versiyonunu kullansanız bile müşteri hizmeti sunuyor.

IP adresinizi ve bazı giriş bilgilerinizi kaydeder. Tamamen açık kaynak koda sahip değildir. İki faktörlü kimlik doğrulama sağlar.

Tutanota

Açık kaynak koda sahip olan Tutanota iki milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Şifreleme içiin AES ve RSA algoritmalarını kullanır. E-posta gönderici ve alıcı adreslerinin yanında konu başlığını da şifreler. IP adresler ve e-postalar meta verilerden silinir.

1 GB hafızaya sahip ücretsiz versiyonu vardır. Spam filtrelemesine sahiptir. Şifreli takvim sunar.

Zoho Mail

Zoho Mail genellikle işletmeler tarafından tercih edilir. Parola yöneticisine sahiptir. Hesap güvenliği için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar. Kötücül yazılım ve spam e-postalara karşı koruma sağlar. E-postaları uçtan uca şifreler.

Zoho Mail çok güzel bir tasarıma sahiptir. Ücretsiz versiyonu da vardır. 15 günlük deneme sürümünde ücretli versiyonu deneyebilirsiniz. Fiziksel olarak güvenilir sunuculara sahiptir.

Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları

2021 Ocak ayında WhatsApp’ın yayınladığı ve verileri Facebook ile paylaşmayı öngören sözleşmenin tepki çekmesi sonrası WhatsApp kullanıcılarından çoğu başka seçeneklere yöneldi. Birçok kişi Signal ve Telegram kullanmaya başladı fakat Telegram söz konusu gizlilik özelliği aktifleştirilmediğinde aslında mesajları sunucularında saklıyor. Hangi mesajlaşma uygulamaları şifreleme sunuyor?

Signal

Signal milyonlarca kullanıcıya sahip çünkü bilinen en güvenilir mesajlaşma uygulamalarından biri. Elon Musk ve Edward Snowden tarafından tavsiye edilen Signal mesajları uçtan uca şifreliyor. Sadece mesajları değil, görüntülü ve sesli aramalar da uçtan uca Signal’in kendi protokolü ile şifreleniyor.

Açık kaynak koduna sahiptir. Ücretsizdir.

Telegram

Telegram uygulaması varsayılan olarak mesajları şifrelemez. Secret Chat özelliğini aktifleştirdiğinizde Telegram üzerinde gerçekleştirdiğiniz iletişimler uçtan uca şifrelenir. Bu iletişimler sadece cihazınızda saklanır. Cihazınız güvendeyse mesajlarınız da güvende olur.

Telegram’da gönderdiğiniz mesajların bir süre sonra alıcı kutusundan silinmesini sağlayabilirsiniz. Ücretsizdir. 200 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir