GOOGLE Sıralama Kaybının Nedenleri

Google Sıralama Kaybı Neden Yaşanır

Google Sıralama Kaybı Neden Yaşanır


Google Sıra Kaybı; tüm web site sahiplerinin karşılaşabileceği olumsuz durumlardan birisidir. Seo çalışmalarının nihai amacı sıralamada yükselmek ve sitenin maksimum otorite kazanmasını sağlamaktır.

Sitenizin birdenbire ani bir düşüş yaşadığını gördünüz ve yaptığınız tüm çalışmaların boşa gittiğini düşündünüz. Korkmayın, bu durum her web sitesinin başına gelebilir ve onarımı çok güç değildir. Sıralamada düşüş yaşamanızın birçok nedeni olabilir. Önemli olan bu nedenleri doğru tespit etmek ve çözümüne en etkili şekilde yön vermektir.

Google sıralama kaybı birçok nedenle meydana gelebilir. Bu durum Google algoritma güncellemelerinden dolayı da olabilir, düşük kaliteli linklerden dolayı da olabilir. Önemli olan sorunu doğru tespit etmenizdir.

Google Algoritma Güncellemesine Bağlı Sıralama Kaybı

Web site sıralama kaybı yaşadığınız da öncelikle şunlara dikkat etmelisiniz. Bu sıralama kaybı bir gece de mi yaşandı? Yoksa belirli bir zaman aralığında mı?

Eğer bir gecede aniden site sıralama düşüşü yaşadıysanız, bunun tek bir nedeni olabilir oda, Google algoritma güncellemesidir. Google algoritma güncellemeleri bazı zamanlar sıralamaları önemli ölçüde değiştirmektedir.

Bu durum bazen güncellenen olguların istemeden sıralamaya değişiklik yaratmasıdır, bazen de sitenin aldığı cezalardan dolayıdır. Sitenizin arama motoru tarafından ceza alması, serp sorguda minimum 10’dan fazla bir sıralama kaybı yaşadığınız anlamına gelir.

Sıralama kaybı, web sayfalarınızın yanlış seo çalışmalarına dayanabilir. Siyah, black seo çalışmaları, sitenizin Google cezalarına maruz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle black seo çalışmalarından uzak durmanız önerilir. Her seo çalışmasını kuralına uygun ve etik şekilde yerine getirmelisiniz. Aksi taktirde kaybettiğiniz sıraya asla bir daha ulaşamazsınız.

Google cezalarının neden kaynaklandığını analiz etmeli ve bu cezalardan nasıl kurtulmanız gerektiğini iyice araştırmalısınız. Yaptığınız backlink çalışmaları ve site iç seo çalışmaları dahil tüm analizleri web yönetici araçları ile sağlayabilirsiniz. Oluşan sorunları tespit ettikten sonra, geçerli kriterleri tekrar yerine getirmeli ve sorunları çözdükten sonra, arama motoruna sayfanızın yeniden değerlendirilmesi isteğini göndermeniz gereklidir.

Google sıralama kaybı yaşadığınız da tüm denetlemeleri gerçekleştirip, arama motorunun sizden istediklerini eksiksiz yerine getirin. Bu sayede siteniz yeniden incelenecek ve kaybettiğiniz sıralama size geri verilecektir.

GOOGLE Sıralama Kaybı – Algoritma Güncellemeleri

Arama Motoru Sıralama Kaybı ve Nedenleri

Google sıralama kaybı ve nedenleri kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır. Web yönetici araçlarını kullanarak sitenizin neden sıralama da düşüş yaşadığını tespit etmelisiniz. Genel olarak web sayfası sıralama kaybına neden olan etkenleri inceleyiniz.

Kopya İçerik

Google ve tüm arama motorlarının en hassas noktası içeriklerdir. Buna göre Google tüm site sahiplerinin, web sayfalarını benzersiz ve özgün içerikler ile hazırlanmasını bir kriter olarak sunmaktadır. Kopya içerik, benzer alan adlarında var olan içeriklerin tamamı, büyük oranda eşleşenleri ve genel içerik bloklarının örtüştüğü anlamına gelir.

Site içerikleriniz, belirli bir oran üzerinde başka bir alan adında barınıyorsa bu kopya içerik olarak kabul edilir. Google bunu tespit ettiği taktir de siteniz olumsuz şekilde etkilenir ve sıralama kaybı yaşamanıza neden olur.

Sayfalarınızda kopya içerik olup, olmadığını kontrol etmek için birçok araç mevcuttur. Bunlardan bazıları, Copyscape, Grammarly, QueText ve WriteCheck.

Kopya içerik araçları ile sayfalarınızın kopya içerik kontrolünü sağlayabilirsiniz. Sayfalarınızı sık sık güncellerken, bu kontrolleri sağlamanız önerilir. Ayrıca hali hazırda üzerinde çalıştığınız sayfanın arama motoru tarafından incelenmemesi için noindex ayarlarını yapmanız ve sayfanın hazırlanma sürecinde arama motorunun bunu kopya olarak algılamamasını sağlamalısınız.

Kalitesiz Linkler

Web sayfalarının arama motorunda yüksek sıralama kazanması için birtakım çalışmalar yürütülür. Bu çalışmalardan biri de link çalışmalarıdır. Genel anlamda backlink çalışmaları adını alan link çalışmaları, çeşitli yöntemlerle uygulanır. Bu yöntemler kötüye kullanıldığında ise siteye faydadan çok zarar getirir.

PageRank değerini yükseltmek için uygulanan link çalışmaları, her zaman olumlu sonuçlar doğuramaz. Kimi zaman bu çalışmalar düşük link ve kalitesiz link olarak geri döner. Google bu tip link gruplarına doğal olmayan link demektedir.

Doğal olmayan linkleri Google Search Console üzerinden takip edebilirsiniz. Ancak kimi zaman doğal olmasa da bu linkler bu arama da gözükmeyebilir. Sizler siteniz de var olan ve doğal olmadığını düşündüğünüz linkleri web yönetici araçları ile de analiz edebilirsiniz.

Zararlı backlink grupları oldukça düşük kalitede ve doğal olmayan linkler grubuna girer. Google kalite politikalarını inceleyerek, doğal linklerin nasıl oluşması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ancak sayfalarınızda bulunan zararlı linkleri ortadan kaldırmanın birkaç yolu da mevcuttur. Bunun için yine Google bizlere sunduğu Google Disavow aracını kullanabilirsiniz.

Google Disavow

Google Disavow bağlantı reddetme aracıdır. Web sayfalarınıza gelen tüm bağlantıları inceleyerek, zararlı olduğunu tespit ettiğiniz linkleri kolayca reddedebilirsiniz. Yapacağınız backlink analizlerinde birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Bunlar; spam içerikli sitelerden gelen linkler, hacklenmiş sitelerden gelen bağlantılar, kopya içerik barındıran sitelerden gelen linkler, indexlenmemiş sayfalardan gelen linkler ve ücretli alınan bağlantılar.

Zararlı link tespitleri ile kalitesiz backlinkleri bulun, bu linkleri yöneticinizden ya da seo uzmanınızdan kaldırmasını talep edin. Yaptığınız tüm çalışmaların ardından sayfalarınızın yeniden değerlendirilmesi için arama motoruna istek gönderin.

Robots.txt Dosyası Hatası

Google sıralama kaybı yaşadığınız da, neden kaynaklandığını analiz edebileceğiniz bir diğer alan robots.txt dosyasıdır. Robots.txt dosyanızı kontrol edin. Arama motorlarını istemeden engellemiş olabilirsiniz.

Ayrıca sayfalarınızın noindex alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için sayfalarınızın üzerine gelerek, farenin sağ tuşuna basın, kaynak kodu görüntüleme ya da öğeyi inceleme ile noindex ya da nofollow yazısının olup olmadığını kontrol edin.

Sayfa Başlıkları ve Meta Etiketleri

Sayfa başlıklarında ve meta etiketlerinde yapılan değişim ve güncelleme o sayfanın sıralama kaybetmesine neden olabilir. Google sitenizin içeriğini başlıklarınız ile anlar. Daha önce indexlediği başlık ‘’Seo Uzmanı Türkiye’’ iken sıralamanız 1. Sayfa 3. Satır olduğunu varsayarsak, değiştirdiğiniz başlık artık ‘’ seo uzmanı İstanbul ‘’ olduğunda X. Sayfaya ve X sıralamaya düşebilir. Bu durum sayfa başlığının değişmesi ve belirlenen anahtar kelimenin etkilendiği anlamına gelir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, anahtar kelimelerinizdir. Güncellediğiniz başlıklar ve meta etiketleri belirlediğiniz anahtar kelime öbeklerini kapsamalıdır. Büyük değişimler yapmaktan kaçınmalı ve daha minimum güncellemeler yapmanızı öneririm. Dilerseniz başlık değiştirmek yerine kullanmak istediğiniz başlık altında yeni içerikler eklemeniz daha mantıklı olacaktır. Yine de güncellemek istediğiniz başlığı kullanmak istiyorsanız URL değişimine dikkat etmeli, site içinde barınan ilgili başlığın tüm URL yapısını değiştirmelisiniz.

Negatif Seo

Siyah şapka seo tekniklerinin kullanıldığı ve en yaygın olarak rakiplerinizin sitenize yaptığı olumsuz atakları kapsayan terimdir. Negatif seo’ya uğrayan web sitesinin analizleri nasıl yapılır?

  • Linklerinizi takip edin. Zararlı ve düşük kaliteli linklerin sitenize geldiğini fark ettiğiniz de bunları reddedin.
  • Sitenin genel kontrollerini sağlayın. Sık sık Search console hatalarını takip edin, robots.txt dosyanızı ve .htaccess dosyanızı kontrol edin.
  • Kötü amaçlı yazılımları analiz edin.
  • Link kaybı yaşıyorsanız ve bu kayıplar özellikle otoriter sitelerdense mutlaka yeniden kazanmaya çalışın.
  • Kopya içerik tespitlerini sağlayın.
  • Sitenin hemen çıkma oranını takip edin.
  • Site hızını ve mobil uyumluluğunu sık sık analiz edin. İyileştirmeler yapın.

Google sıra kaybının en yaygın nedeni negatif seo’dur. Negatif seo’ya maruz kalmamak için sitenizi devamlı olarak incelemeli, hataları ayıklamalı ve onarmalısınız.

Sektör Rekabet Artışı

Site sıralamasında olumsuz etki tüm bu sebepler haricinde bir de yerel rekabetin yükselişinden meydana gelebilir. Sektörde daima yalnız olmadığınızı bilmenizde fayda var. Google ve tüm arama motorları, artık dijital bir Pazar yeridir. Ve bu Pazar yerinde varlığınızı korumak için asla rakiplerinizi küçümsememeniz gerekir.

Bölgeniz de, sektörünüze rakip olan birçok X firmasıyla karşılaşacaksınız, bunu unutmayın. Amacınız rakiplerinizden daha üstün hizmetleri sunabilmek ve faaliyetlerinizi arttırabilmek olmalıdır.

Firmanızı / Markanızı daima ileriye taşımak için rakip analizlerini ihmal etmeyin. Rakiplerinizi tanımak, sıralamalarının hangi anahtar kelimelere borçlu olduğunu tespit etmek, kullanıcıya ne gibi fırsatlar sunduğunu takip etmek en önemli adımınızdır.

Seo çalışmalarınızı, mümkün olduğunca alanında eğitimli ve disiplinli bir seo uzmanı tarafından yaptırın. Gerekli seo stratejilerine sahip olan bir seo uzmanı, rakiplerinizden bir adım ileriye geçmenize ve sıralamanızın yükselmesine olanak sağlar.

Kapsamlı seo çalışması, sitenizin otorite sahibi olmasına, ziyaretçi ve kullanıcı dostu olmasına fayda sağlar. Organik trafik elde etmek ve sektör rekabetinden en az zararla etkilenmeniz, olumlu bir seo çalışmasından geçmektedir.

Google sıra kaybı yaşamamak için, seo kontrollerinizi ihmal etmeyin. Sitenize zarar verecek tüm faktörleri teker teker yok edin ve hiçbir açığın sitenizin sıralamasını düşürmesine izin vermeyin.

Seo çalışması ihtiyaçlarınıza, profesyonel çözüm istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

şu anda çevrimdışısınız