Bu yazımızda sizlere Google Reklam Bütçesi hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık.

İşletmelerini büyütmek, satış rakamlarını yükseltmek isteyen birçok kişi, Google hizmetlerinden yararlanmaya çalışıyor. Reklamlar üzerinden ürün ya da marka değerini pazarlamaya çalışan işletmeler, aldıkları geri dönüşler üzerinden kazanımlar sağlayabiliyor. Günlük olarak Adwords yeni adı ile Google Ads üzerinden harcanması gereken reklam bütçesini belirlemek tamamen kişilere ait. Google, bu konuda hiçbir alt limit koymadığı gibi üst limit sınırlamasında da bulunmuyor.

Reklam verecek kişilerin dikkat etmesi gereken tek konu bütçenin dengeli ve doğru bir şekilde verildiğinden emin olmak. Google Reklam üzerinden reklam yayınlarına başlayan kişiler, reklam bütçelerini kar elde edebilecekleri şekilde planlamalıdır. Düşük bütçe ile maksimum kazanç doğrultusunda atılacak adımlar, kısa süre içerisinde ürün satışları başta olmak üzere marka değerinin de oluşmasına katkı sağlar.

Google Ads Reklam Ücretleri
Google Reklam Bütçesi Nasıl Hesaplanır

Tahmini Olarak Google Reklam Bütçesi Ne Kadar Olmalı?

Reklam Ücretleri Google

Gmail Reklamı İle İşletmenizi Bir Adım Daha Üste Çıkarın!

Google Reklam konusunda ilk deneyiminiz olacak ise reklam bütçesi belirleme konusunda biraz sorun yaşayabilirsiniz.  İlk etapta oldukça dip fiyatlar üzerinden bütçe belirlemeye kalksanız da Google’ın rekabet gereği buna izin vermediğini görebilirsiniz. Bu konu üzerinde kurulmuş profesyonel Reklam Ajansları veya Google Reklam Uzmanıları, sizlere reklam verme konusunda destek olarak tüm işlemlerinizi otomatik olarak halledebilmektedir. Ücret konusunda günlük verilecek reklam bütçesinden belirli bir miktar komisyon almaktadır. Eğer bu oranları vermek ilk başta size zor gelecek ise ilk etapta deneme yanılma yöntemi ile başarıya ulaşmanızı öneriyorum.

Reklam Bütçesi konusunda ilk dikkat etmeniz gereken şey hedefinizdir. Hedefiniz günlük ya da aylık belirli bir miktar satış mı yapmak yoksa internet adresinize trafik mi çekmektir. 2 hedefin bütçe oranlarının birbirine göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekiyor. İlk olarak deneme bir reklam oluşturarak gösterim bazında ne kadar geri dönüş aldığınızı inceleyin. Bununla beraber düşük reklam kampayanları oluşturarak hatalarınızı tespit etmeye çalışın.

En önemlisi rakiplerinizi analiz yaparak onların maliyet dengelerini hesaplamaya çalışın. Bazı sektörlerde bulunan rekabetin oldukça fazla olmasından dolayı reklam bütçesinde sürekli değişikliliğe gidilmesi gerekiyor. TBM (Tıklama Başı Maliyet) oranını Adwords pencereniz üzerinden sürekli kontrol ederek müdahale edebilirsiniz. Bu konuda kesinlikle başarı yakalamak adına kesinlikle reklam ajansları ile çalışmanızı öneririz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

4 Yorumlar

  • Daha önceleri bilinçsiz bir şekilde Google reklamlarına servet harcıyorduk. Araştırmalarımız sonucu öğrendik ki çok harcamak değil doğru adımlarla az harcayarak çok ziyaretçi çekebilmek önemliymiş. Emeğinizden dolayı teşekkürler.

  • Uzun süredir Barış bey’le çalışıyoruz. O kadar memnunum ki sorduğum her soruyu anlayacağım şekilde cevaplıyor. Beraber çalışmaya başladıktan sonra sitelerimde ciddi bir artış oldu. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

  • Merhaba, işletmemizi yerel anlamda tanıtmak istiyoruz. Günlük önerebileceğiniz bir bütçe var mı Barış bey?

  • Merhaba Barış bey, bu makalede olduğu gibi bir de anahtar kelime seçimi ile ilgili bir içerik paylaşır mısınız? Herkes profesyonel olarak reklam çıkışı yapamıyor bundan dolayı en azından bilgi edinmeleri açısından yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir