Google Haritalar Benim İşletmem Hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bu yazımızda bulabileceksiniz.

İşletmeniz için çok yüksek meblağlar ile reklam oluşturmak adına çaba sarf etmenize gerek yok. Google ile dijital platformda da düşük maliyetle büyük reklamlar oluşturabilir ve pazarlamacılık sektöründe yükselişe geçebilirsiniz. Web sitesi sahibi olmanız bu alan üzerinde var olmanıza elbette ki büyük katkı sağlayacaktır, her zaman bir adım önde olmanıza ve rakiplerinizi geçmeye yardımcı en ideal kimlik web site sahipliğidir.

Ancak varsayalım web siteniz yok, işletme ölçeğiniz minimum ve ajanslara ayıracak yeterli bütçeniz yok. Üzülmeyin yerel işletme sahibi olmanız bile Google için yeterli, yani Google arama sonuçlarında çıkabilir, reklam verebilir ve işletmenize trafik çekebilirsiniz. Nasıl derseniz buyurun anlatalım.

Google Benim İşletmem ile Başlayın

Google My Business yani Google Benim İşletmem. Google bize sunduğu harika ayrıcalıklarından bir tanesidir. Kendi hesabınızı oluşturarak, özellikle bölgesel trafik akışı sağlamada yani harita üzerinde var olarak müşteri potansiyelinizi arttırmada ustadır.

Birçok işletme Google Benim İşletmem Hesabı ile sadece konum, bölge ve benzeri arama sonuçlarından oldukça yüksek potansiyelde müşteri ve ciddi gelir elde edebilmektedir. Bir diğer özelliği ise rapor ve analiz sistemi ile insanların size nasıl, hangi kaynak ve ne zaman aralıklarında ulaştıklarını analiz edebilir böylece bir sonraki optimizelerinizde tecrübe sahibi olacak ve daha fazla kitleye erişebileceksiniz demektir.

Firmanız ne olursa olsun, ister eczane, ister kırtasiye, isterse hastane. Google Benim İşletmem kurulumu, işletmenizin hesabını doğrulama ve yönetme ile var olabilirsiniz.

Google Business (Benim İşletmem)  Giriş Nasıl Yapılır?

Bu adresten masaüstü bilgisayarından giriş yapabilir, cep telefonu veya diğer cihazlarda uygulama olarak da kullanabilirsiniz. Google play için bu adresten İos için ise  ios için ise bu adresten indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrası oldukça basit, gmail hesabınız ile oturum açarak firma bilgilerinizi ekleyebilir ve doğrulamayı gerçekleştirmenizin ardından Google business sahibi olabilirsiniz.

Google Haritalarda Yükselme Seo
Benim İşletmem Seo Çalışmaları

Google Harita Sonuçlarında Yükselme (Benim İşletmem Optimizasyonu)

Google tüm kullanıcılarına rehber olarak benim işletmem sayfasını sunmakta. Böylelikle firmalar, kişiler ve tüm kullanıcılar ortak bir ağ içerisinde kısır döngü ile birbirlerinin arz ve taleplerini karşılayabilmektedir. Oldukça faydalı olan bu sistem ile Google rehbere sahip olmak da bu denli kolay masrafsız ve kazançlıdır.

Hizmet sektörün de ise Google üst sıralarında gözüken oran haritalar yoğunluğundadır. Yani Google haritalarda var olmak, olmayan işletmelere göre bir adım öne geçmenize olanak sağlar.

Peki ya Google haritalarda üst sıralara nasıl çıkabilirsiniz?

 1. İletişim bilgileriniz mutlaka doğru olmalıdır.
 2. Çalışma saatleriniz mutlaka yazılmalıdır.
 3. Yayınlar bölümünde düzenli olarak içerik paylaşımında bulunun.
 4. Etiketler kısmında işletmeniz ile ilgili kelimeler oluşturun.
 5. Hizmet bölgelerinizi yazın.
 6. İşletmenizi anlatan görsellere ağırlık verin.
 7. Kullanıcı ve ziyaretçilerinizden işletmeniz hakkında yorum ve değerlendirme talep edin.
 8. Her beğeni veya yorum için olumlu geri dönüş sağlayın.

Google Haritalara İşletme Konumu Ekleme (Benim İşletmem Kaydı)

 • Benim işletmem hesabınıza giriş yapın.
 • İşletme isim benzerliği gibi durumların önüne geçebilmek adına öncelikle işletmenizin ismini aratın.
 • Herhangi bir sonuç bulursanız şayet başka bir kişi tarafından işletmenin doğrulanmış olduğunu ispat eder.
 • Bu durum için ise Bir işletme girişinin sahipliğini isteme ile yardım sayfasına ulaşın.
 • İşletmeniz menüde yer almıyor ise hayır bunlar benim işletmelerim değil ya da işletmeyi doğru olarak girdim butonuna tıklayın.
 • Daha sonra işletmeniz hakkında çeşitli bilgiler sorulacaktır, eksiksiz doldurun adres ve telefon bilgilerini mutlaka girin ve gönder seçeneğine tıklayın.
Organik Hit Hakkında bilgi, Ne işe yarar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Organik Hit Nedir?

Yerel İşletme Girişi İle Video Yayınlama

MyBusiness 2018 yılı itibari ile hesabınızla video yayınlayabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilir ve arama sonuçlarında, haritalarda farkındalık yaratabilirsiniz. Bu sayede işletmenizi, markanızı veya kimliğinizi kullanıcılara harika bir deneyim olarak sunabilirsiniz.

Google Haritalar yönetimi

Benim İşletmem Analizi Nasıl Yapılır?

Oldukça fazla istatistiki bir arada barındıran mubusiness analiz sayesinde sizi kimlerin bulduğunu, hangi tarih ve saatlerde ulaştıklarını, haritalar ile ya da arama sonuçlarından mı bağlantı kurduklarını ve birçok özelliği analiz etmeniz mümkün.

Bunlar arasında en önemlisi ise günlük, haftalık veya aylık olarak tıklanma sayınız, ne sıklıkla telefon ile arandığınız veya fotoğraflarınızın kaç görüntülenme aldığı dâhil hemen hemen işletmenizin ihtiyacı olan tüm bilgilere erişebilirsiniz. Böylelikle eksik veya tamamlanması gereken profili tespit edebilir, üzerine yoğunlaşarak hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

Google Yorum Yönetimi
Google İşletme Yorumları

Google Mybusiness Yorum Yönetimi

Öncelikle şunu belirtelim, Google yerel işletme arama sonuçlarında yorum kapatmak mümkün değildir. Ancak memnun kalmadığınız yorumları Google bildirebilirsiniz. Ayrıca müşteri memnuniyetini ön planda tutmanız işletmeniz için olmazsa olmazdır. Birçok firma olumsuz yorumlar nedeni ile hesabını kaldırmak durumunda kalmıştır. Sizler de ne kadar olumlu yorum ve değerlendirme alırsanız yükselişiniz o kadar hızlı ve etkili olur.

Google Harita Sonuçlarına Web Sitesi Ekleme

Google benim işletme hesabımda ve haritalarda var olabilmeniz, bilgilerinizi Google tasdikletmeniz önceliğiniz olmalıdır. Ekleyeceğiniz web sitesi ile kullanıcıların size daha kolay erişim sağlamasını gerçekleştirin. Bu sayede randevu al, rezervasyon oluştur, sipariş vermelerini ve menüye göz atmaları gibi seçenekleri pratik biçimde onlara sunmuş olun. Bunun için ise yapmanız gerekenler;

 • Google mybusiness oturum açın.
 • Düzenleme girişini seçin.
 • URL bölümüne tıklayın ve URL’leri girin.
 • Uygulaya tıklayın.

Gördüğünüz üzere oldukça kolay ve önemli bir adım. Müşterileriniz firmanı hakkında güven ve dilediği bilgiye erişme hakkı kazanarak size olumlu geri dönüş sağlar.

İşletmem Hesabına Yönetici Ekleme

Büyük bir firma sahibisiniz ve oldukça fazla şubeniz var, her bir şube için ayrı ayrı yöneticiler ekleyebilir hepsini sadece siz yönetmek zorunda kalmayabilirsiniz. Google haritalar lokasyon ile seçtiğiniz konumun kimin tarafından yönetilmesini istiyor iseniz o kişiyi yönetici yapabilir veya buna davet edebilirsiniz.

 • Benim işletmemde oturum açın.
 • Kart görünümünü kullanın.
 • Yönetmek istediğiniz yeri seçerek konumu yönete tıklayın.
 • Menüden kullanıcıya tıklayın.
 • Sağ üst pop-up kutusunda ‘’yeni yöneticiler davet edin’’ tıklayın.
 • Kullanıcının görevini seçin.
 • Davet’e tıklayın.

Google Benim İşletmem Harita İçin Doğrulama Kodu

Kayıt olduğunuz haritalar için Google tarafından size bir zarf ve bir doğrulama kodu gelmesi gerekmekte. Ancak bir doğrulama kodu size ulaşmadı ise bunun en yaygın sebebi adres sorunudur. Adresinizi tekrar güncellemeli ve postanın size ulaşmasını beklemelisiniz. Diğer yöntemlerden bazıları ise;

 • Posta Kartı (genel kullanımdır).
 • Anında doğrulama (nadir işletmeler için geçerli).
 • Telefon ile onaylama (nadir işletmeler için geçerli).
 • E-posta ile doğrulama.

Adres Doğrulama Kartı İle İşletme Hesabını Doğrulama

Google mybusiness için oluşturduğunuz hesabın Google tarafından posta yolu ile size ulaşan 6 haneli kodu adresi ile doğrulayabilirsiniz.

Harita Sonuçlarında Adwors Reklamı Verme

Farklı bir kaynak ile reklam vermek için harika bir araçtır. İşletmem hesabınızın reklam oluştur bölümüne tıklayarak Google haritalar ve arama bölümünde reklam verebilirsiniz böylelikle yoğun kullanıcıya erişim sağlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmemi Kullanma Kılavuzu

 • Benim işletmemi kullanmanız için herhangi bir ofise sahip olmanız gerekmemektedir. Home ofis olarak da işletme kaydını oluşturabilir ve Google rehberde var olabilirsiniz.
 • Google benim işletmem tamamen ücretsizdir.
 • İşletme hesabınız için iletişim bilgilerini mutlaka doğru girmelisiniz.
 • Haritalar özelliği için konumunuzu mutlaka doğru göstermelisiniz.
 • Haritalar özelliği yorum ve değerlendirmeleri dikkate almalı, olabildiğince geri dönüş sağlamalısınız.
 • İşletmem hesabınız ile yayın yapmalı veya içerik oluşturmalısınız.
 • Dijital Atölye ile online eğitim alabilir ve benim işletmem hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Google resmi olarak verdiği eğitim ile online sertifika sahibi olabilirsiniz. Dijital Atölye adresine gidebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Kaydınızdan En iyi Düzeyde Faydalanmak ve Google Haritalarda Yükselmek İçin Bizlerden Destek Alabilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

11 Yorumlar

 • Yerel seo birçok müşterinin özellikle küçük kobi ve işletmelerin çalışma yaptırmak istedikleri ortak bir alan.

  Başarı için bu dedikleriniz uygulanmalı, eksiksiz bir profil oluşturulmalı sanırım. Tesekkurler çok!

 • Makaleniz sayesinde Google işletmem kaydı yapmayı başardım ancak kod gelecek sanırım bu kod ne kadar süre içerisinde bana ulaşır bir bilginiz var mı?

 • Bu makale sayesinde Google İşletmeme firmamı ekledim onay kodum da geldi başarılarınızın devamını diliyorum. Böyle bilgilendirici ve yararlı makaleleri bizlerle paylaşmaya devam edin.

 • Barış bey ile SEO çalışması için anlaşma sağlanmıştır. Daha önce farklı sitelerimiz için hizmet aldık gayet memnun kaldık.

 • Google Benim İşletmeme kayıt olmak gerçekten çok fayda sağlıyor. Burada Barış bey gerçekten ayrıntılı ve kolay bir biçimde anlatmış. Eğer işletmeniz var ise Google İşletmem hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.

 • Oldukça yararlı, bilgilendirici bir makale olmuş. Bu makale sayesinde Google İşletmeme, işletmemizi eklemeyi başardım. Sırada pin kaldı pinimiz de gelince herşey hallolmuş olacak. Teşekkürler Barış bey. Bu tür makaleleri sizden daha sık bekliyoruz.

 • Günümüzde sık, sık Google uygulamaları kullanılıyor. Doğal olarak Google Haritalarda aynı şekilde. Google haritalara işletmenizi ekleyerek kullanıcılara sizi bulmasında çok büyük kolaylık sağlamış olursunuz. Yararlı ve bilgilendirici bir içerik olmuş Barış bey, Teşekkür ediyorum.

 • Merhaba, Google İşletmeme kayıt olmanın web sitemize ciddi manada katkısı var mı acaba?

 • Merhaba, bu makaleniz sayesinde işletmemi Google’a ekledim ve nasıl kullanacağımı da anladım. Bu tür içerikleri devam etmenizi istiyorum.

 • Google haritalar hizmetini uzun zamandır kullanıyorum. Gerçekten işletmem için muhteşem etki yarattı. Sizin bu makaleniz sayesinde işletmeler hakkında daha fazla bilgiye sahip oldum teşekkürler Barış bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir