AMP, Google ve Twitter tarafından hazırlanmış bir proje olup mobil sayfaların sahip olduğu hızı artırmak için kullanılan bir sistemdir. Kullanıcılara sadeleştirilmiş bir HTML formu sunan bu sistem, tamamen açık kaynaklı olmasından dolayı benimsenmiştir. Mobil kitlesi fazla olan her internet site sahibi, gerekli kodları öğrenmesi durumunda istediği şekilde AMP sayfalar oluşturabilir. Google AMP, Facebook tarafından kullanıma sunulmuş Instant Articles, Apple News gibi girişimlere cevap olarak ortaya çıkmıştır.

Google AMP Neden Hızlıdır?

Google AMP projesinin geliştirilme amacı, internet adresleri için salt okunurluk ve saf hız ortamı oluşturmaktır. AMP projesi, kodlar ile oluşturulmuş sayfaları ön belleğe alarak her ziyaretçiye anlık olarak ön bellekten sunar. Her defasında sayfadan içerik getirilme durumu olmadığından dolayı sayfaların maksimum hız değeri üzerinden açıldığı görülmekte. Özellikle mobil üzerinden orta ve yüksek ölçekte trafiğiniz var ise ziyaretçilerinizi elinizde tutabilmek adına AMP tarzı yüksek hız veren girişimlere kesinlikle ihtiyaç duyarsınız.

AMP’nin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

AMP, içerikleri ön bellek üzerinden hızlı bir şekilde ziyaretçilere sunulmasından dolayı internet sitesi sahiplerine büyük kolaylıklar sağlıyor. İçeriklerin ön bellekten sunulmasının herhangi bir zararının olmadığını, bu halde iken dahi Google reklamların ziyaretçilere sunulduğu görülüyor. Önbellek üzerinden gelen her ziyaretçi hakkındaki detaylar Analytics üzerinden ayrıntılı bir şekilde izlenebiliyor.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre AMP kullanan internet sitelerinin AMP kullanmayan sitelere göre mobil sıralamalarının daha üst sıralarda yer aldığı ifade edildi. Bu kesin bir etken olmadığını, AMP kullanan kişilerin artı bir etkene sahip olduğu ifade ediliyor.

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress site sahipleri, AMP eklentisi sayesinde sayfalarını saniyeler içerisinde rahat bir şekilde hızlandırabilirler. AMP kurulumu için eklenti mağazasından 2 adet eklentiye ihtiyacınız olacaktır. İlk eklenti; WordPress AMP’dir.

İkinci eklenti ise; AMP for WP-Accelerated Mobil Pages’dir. Her iki eklentiyi indirip aktif ettikten sonra artık içeriklerinizin AMP uyumlu hale getirebilirsiniz. Herhangi bir içeriğiniz URL adresinin sonuna /amp bağlantısını ekleyerek basit, sadeleştirilmiş fakat bir o kadar da hızlı AMP optimizasyonunu test edebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

5 Yorumlar

  • Merhaba, yine harika bir makale olmuş emeğinizden dolayı teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

  • Mobil cihaz kullanımının bu kadar arttığı bir dönemde AMP kullanmak gerçekten mantıklı bir seçenek. Sitemi ziyaret eden kullanıcıların %70 – %80’lik kısmı mobil cihaz kullanarak ziyaret ediyor. Bende bundan dolayı mobil kullanıcılara daha fazla önem verip siteyi onlara göre ayarlıyorum. Yazmış olduğunuz makale gerçekten çok faydalı teşekkür ediyorum.

  • AMP kullanmak son derece faydalı. Dünya genelinde mobil cihaz kullanımı arttı. Google bize böyle bir imkan tanımışken kullanarak mobil cihaz kullananlara daha kaliteli web siteleri sunmalıyız.

  • Mobil kullanıcısı arttığı sürece kullanmaya devam edeceğiz. Google AMP olmasaydı ne yapardık bilmiyorum.

  • Merhaba, WordPress altyapısında bir sitem var ancak buraya AMP kuramıyorum. Ayarlarının nasıl yapıldığı konusunda bir makale yayınlamanız mümkünmüdür acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir