Arama motorlarında yükselmek isteyen birçok kişinin en başarılı yaptığı şeyin SEO Hataları olduğunu söyleyebiliriz. Bir an önce yükselmek için yapılan bazı çalışmaların faydalı olabileceği düşünülürken aslında projemize ve internet sitemizde büyük zararlar verebilmektedir. Yazımız içerisinde acemiler ve yeni başlayanlar için en sık yapılan 5 SEO Hataları üzerine konuşmaya çalışacağız.

SEO’ya Yanlış Zamanda Başlamak

Özellikle işletmeler, hedef kitlelerine doğrudan ulaşabilmek için internet siteleri üzerinden içerikler yayınlayarak sadece makaleler üzerinden Google’da yükseliş elde etmeyi beklerler. Oysa arama motorlarında geriye düştüğü bir içeriğin bir işletme ya da web sitesine herhangi bir katkısı olmayacaktır. İçerik yayınlanmaya başlandı zaman eş zamanlı olarak SEO çalışmalarına da başlanmalıdır. Birçok kişi internet sitesi açılır açılmaz SEO yapılmayacağını dan bahseder. Oysa ufak beslemeler ile içeriğinizi arama motorlarında güçlendirecek hale getirmelisiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Gerek bireysel internet siteleri gerekse işletmeler, doğru hedef kitleye ulaşabilmek için daima rekabeti yüksek anahtar kelimeler seçmektedirler. Yeni kurulan bir platform için rekabet yüksek bir anahtar kelime seçmek yapılabilecek en büyük SEO Hatası olarak gösteriliyor. Rekabeti yüksek olan anahtar kelimelerde sıralamaya girmek uzun vadede imkansız olarak bilinir. İlk etapta rekabeti düşük kelimelerden başlayarak internet adresinize otorite kazandırmanız gerekmektedir.

Hedef Kitlenizi Doğru Olarak Anlamamak

Birçok kişi SEO çalışmalarının aslında Google algoritmalarını aldatmak olarak görmektedir. Oldukça yanlış olan bu düşünce kişilerin birçok hata yapmalarına neden olmakta. SEO, aslında hedef kitleye karşı kendinizi göstermenizin, tanıtmanızın en kolay yoludur. Reklamlar, sizi ancak bütçeniz kadar tanıtır. Düzenli bir SEO çalışması ile beraber uzun zamanlar sıralamanızı koruyabilirsiniz.

Sayfa Detaylarının Unutulması

SEO konusunda acemi olan kişilerin yapmış olduğu en basit hatalardan birisi de SEO’ya katkı sağlayabilecek sayfa detaylarını unutmaktır. H Etiketlerinin unutulması, meta açıklamalarının girilmemesi, resim alt etiketlerinin yazılmaması en basit SEO Hatası olarak gösterilebilir. Bu basit detaylar sizi arama motorlarında direk yükseltmeyebilir ancak yükselmenize katkı sağlayabilir.

Seo Hataları Analizin önemi
Seo Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır

Analiz Yapmamak

Yapılan basit SEO çalışmalarının neler getirdiğini analiz etmemek yapılan en büyük SEO Hatası olduğunu söyleyebiliriz. Analizler, sizlere başarılı olduğunuz ya da olmadığınız yönleri göstererek gelecek ile ilgili planlamalar yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

2 Yorumlar

  • Merhaba Barış bey, İstanbul’da faaliyet gösteren kurumsal bir firmayız. Sitelerimiz için SEO çalışmaları gerekiyor araştırmalarım sonucu sizi buldum bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir