css ne işe yarar

Css nerede neden kullanılır css nedir


CSS nedir? Neden kullanılır? CSS kodları ne işe yarar?

CSS, (Cascading Style Sheets) yani, basamaklı stil şablonları anlamına gelmektedir. CSS bir biçimlendirme dilidir. Web site sayfalarını kendi stil kurallarına göre şekillendirebilme olanağı verir.  Kendine özgü kuralları bulunan CSS, javascript ve HTML ile üst düzey web sayfaları hazırlanabilir.

Web tasarım alanında yoğun olarak kullanılan CSS, html kavramından sonra karşınıza çıkan ilk biçimlendirme dilidir. HTML (HyperText Markup Language) ile birlikte entegre şekilde çalışan CSS, oluşturduğunuz web sayfalarında yapacağınız özellikleri geliştirmenize olanak sağlar.

Web sayfalarının renklerini, fontlarını, görsel efektlerini, mizanpajını ve tüm öğeleri CSS stil şablonlarıyla biçimlendirebilirsiniz. Css Nedir Sorunua cevap verdik. Şimdi nasıl yapılır inceleyelim.

CSS İle Kodlama

Esnekliği ile ön plana çıkan CSS, web sayfalarının daha kolay tasarlanmasını sağlar. İster tüm sayfalara ister tek bir sayfa üzerinde görsel özellik değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

CSS kodlamaları genel olarak iki türde uygulanabilir. Birinci tür direkt olarak HTML kodlarının içerisinde yer alan head bölümüne ya da body bölümüne, yani direkt tag alanının içerisine dahil edilebilir. İkinci tür ise harici bir CSS dosyası oluşturmak ve bu dosyayı HTML dokümanının içerisine yerleştirmektir.

CSS ayrıca 3 farklı şekilde kullanım sunan ve oldukça esnek bir yazılım imkanı sunan bir stil dilidir. Harici stil sayfası, dahili stil sayfası ve etiket biçimlendirme olarak web sayfalarınıza gelişmiş kodlar ekleyebilirsiniz.

Örneğin; harici bir CSS stil sayfası ile dilediğiniz tüm web sayfalarına erişebilir ve düzenleyebilir, tek bir web sayfasına ulaşmak için dahili stil eklemesi yapabilir ya da herhangi bir etiket içine ulaşabilmek için de etiket biçimlendirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bunlar; İnternal (iç), External (dış), İnline (satıriçi) olarak adlandırılır. Web sitenizin stil kurallarını belirlemek için her 3 yöntemi de ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Tek bir özellik için aynı anda kullanamazsınız. Aynı anda kullandığınızda biri bir diğerini etkisiz bırakacaktır.

XML Nedir? XML Neden Kullanılır? Xml'in Faydaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

XML Nedir? XML Neden Kullanılır?

CSS Kodları Ne İşe Yarar?  Neler Yapılabilir?

CSS kodlarıyla sadece biçimlendirme yapılacağı düşünülür. Ancak CSS oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. HTML, CSS ve JAVASCRİPT birlikte kullanıldığında üst düzey görsel ve estetik web sayfaları tasarlanabilir.

CSS kodları web sayfalarının tüm elemanlarını dilediğiniz özelliklerle şekillendirebilmenize ve özelleştirebilmenize imkan sağlar. Bu da doğrudan sıradan bir web sayfasını özelleştirilmiş bir görünüme ulaştırır.

CSS Kodlama İle Neler Yapılabilir?

  • Font boyutlandırma.
  • Font renklendirme.
  • Başlık stilleri.
  • Yatay ve dikey menüler.
  • Geçiş efektleri.
  • Gölgelendirme.
  • Kenar süsleri.
  • Animasyonlar.
  • Sayfa arka plan rengi ya da görseli.

En Popüler CSS Kütüphaneleri

CSS kütüphaneleri, CSS Framework olarak isimlendirilir. Son derece gelişmiş bir araç olan CSS Framework, css kodlama işlemlerinizi daha kolay ve daha fonksiyonel uygulamanızı sağlamaktadır.

Genel olarak CSS bilgisine sahip kişilerin ve web geliştiricilerinin en sık kullandığı yöntem kütüphanelerdir. Zamandan tasarruf etmek ve birden çok kişinin aynı proje üzerinde çalışmasını sağlayan CSS framework, açık kaynak kodlu ve birçoğu ücretsiz şekilde servis edilmektedir.

CSS Kütüphaneleri ile birlikte kullanabileceğiniz JavaScript kütüphaneleri ile son derece modern ve fonksiyonel web sayfaları oluşturabilirsiniz.

CSS kütüphanelerinden en popüler olanları ve en sık kullanılanları şunlardır;

Bootstrap

Bootstrap, çok gelişmiş responsive tasarımlar elde etmenize olanak tanır. Cep telefonundan, diz üstü bilgisayarına kadar her cihaz da profesyonel görünüm sağlamanıza yardımcı olan bir CSS kütüphanesi aracıdır.

Foundation

Dünyada en yaygın kullanılan CSS kütüphanelerinden birisidir. Duyarlı ve gelişmiş web siteleri tasarlamanıza imkan verir. Oldukça esnek ve özelleştirebilir bir yapısı vardır.

Ulkit

Web arayüz geliştirmek için kullanılan Ulkit, front-end CSS kütüphanelerinden birisidir. Modüler arayüz ile hızlıca web arayüzleri geliştirilebilir.

Bulma

Açık kaynaklı bir CSS kütüphanesidir. Duyarlı tasarım, özelleştirme, kolay kullanım ve flexbox bağlantısı ile son derece profesyonel bir yapıya sahiptir.

Genel olarak özetleyecek olursak, eğer bir web sayfası nasıl oluşturulur ya da nereden başlamalıyım diye düşünüyorsanız önceliğiniz HTML ve CSS öğrenmek olacaktır. Ardından JavaScript ile gelişmiş animasyonlar ile destekleyeceğiniz web sayfaları kusursuz bir görünüme ulaşacaktır.

CSS öğrenmesi son derece basit ve bir o kadar eğlenceli bir biçimlendirme stil dilidir. Hangi alt yapıyı kullanırsanız kullanın CSS ile birçok özelleştirme sağlayarak sitelerinizi özel web sayfalarına dönüştürebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.