CDN Nedir, Ne İşe Yarar? Detaylı Cdn Rehberi


Cdn Nedir? Neden Cdn Kullanmalıyız ? Avantajları Nelerdir ? gibi bir çok sorunun cevabını bu rehberde bulabilirsiniz.

Hızlı tüketimin arttığı günümüzde ziyaretçiler web sitelerine hızlıca ulaşıp gerekli bilgileri almak istemektedirler. Haliyle web sitelerin hızları çok ciddi derecede önem kazandı. Geç yüklenen ve hantal çalışan bir web sitesinde ziyaretçiler çoğunlukla siteyi terk edip farklı kaynaklara yöneliyorlar.

Site hızını, performansı ve sunucu tepki süresini önemli derecede arttıracak en önemli teknik gelişmelerden biri cdn’dir.

Cdn (İçerik Dağıtımı Ağı) Nedir?

Cdn “Content Delivery Network” kelimelerinin kısaltmalarından oluşmaktadır. Türkçe karşılığı “İçerik Dağıtım Ağı” olarak bilinmektedir.

Bir web sitesine ait içerikleri (görsel, css, js vb.) en hızlı şekilde teslim edilmesi amacıyla farklı lokasyonlara dağıtılmış sunucu kümeleridir. Diğer önemli avantajı ise Ddos gibi saldırılara karşı koruma sağlamasıdır.

Cdn Nasıl Çalışır ?

Cdn sağlayan servislerin tüm dünyada yayılmış olarak yüzlerce yada binlerce farklı konumda bulunan fiziksel sunucuları vardır.

Bu Cdn sunucular ile; sitenizin barındığı sunucu hostinginde barınan statik veya dinamik içeriklerinizin belli aralıklarla önbelleklemesini sağlar. Önbelleğe alınan veriler, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara en yakın fiziksel sunucudan gönderilir.

Cdn, içeriği mümkün olan en kısa sürede, en hızlı ve güvenli şekilde sunmak amacıyla birbirine bağlı sunucu ağıdır.

Burada bir not düşmek gerekir ise; Cdn’nin Google Pagespeed skorlarını çok fazla yükselteceği düşüncesidir. Bu düşünce bir bakıma yanlış sayılır. Cdn kullanımı pagespeed skorlarını ortalama % 1 ile %5 oranında arttırabilir.

Google Page Speed Arttırma

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Web Site Hızlandırma

CDN Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir ?

Gözle Görülür Hız Artışı Sağlamak

Hemen çıkma oranlarında en büyük etkenlerin başında gecikme süreleri gelmektedir. Ziyaretçiden kaynağa, kaynaktan ziyaretçiye bilgi aktarma süresinin artmasıdır. Site hızı düşük web sitelerinde Hemen çıkma oranında ciddi artışlar gözlemlenmektedir.

Cdn servisi kullanan web siteleri, veriler farklı sunuculara paylaştırıldığı için sayfa yükleme hızları ve sayfalar arasında geçişlerde önemli hız artışları sağlayacaktır.

İçerik Dağıtımını İyileştirir

Sucunu veya hostingin stabil çalışmaması veya sorunların olması ile artan trafiğin birleşmesi sonucu web sitelerinde ciddi aksamalara sebep olacaktır. Sunucu yükünü Cdn ile paylaştırarak bu gibi sıkıntılar önemli derecede azalacaktır.

Trafik Yoğunluğunu Yönetir

Haber, blog, tanıtım web sitelerinin yanı sıra en çok trafik artışı olan web siteleri eticaret siteleridir. Trafik artışı olduğu anlarda Cdn ile, gelen trafiği farklı sunuculara dağıtma imkanı sağlayabilirsiniz. Bu sayede yavaşlama, hantallaşma, çökme gibi etkenlerin önüne geçebilirsiniz.

Daha Güvenli Şifreleme Sağlar ve Saldırılara Karşı Korur

Web siteleri her zaman olmasa da belli durumlarda spam trafik, siteye yapılan saldırılar gibi durumlara maruz kalabilir. Sunucunuz ne kadar güvenli olsa da düzenli olarak yapılan saldırılara karşı önüne geçilmesi epey güç olabilir.

Yüzlerce, binlerce farklı ip üzerinden yapılan spam trafikler, saldırılar ile sunucunuzun trafiğini ciddi derecede düşürürler. Gerçek ziyaretçileriniz ise trafiği azalan web sitenizde erişim sorunu yaşayabilirler.

Tabi bu trafik artışları Google Analytics tarafından şüpheli durum olarak algılanabilir. Bu durumda seo ve reklam çalışmalarınızda zarar görebilir.

Cdn kullanılan sitelerde Ddos koruması gibi ayrıcalıklar ile bu durumdan kurtulmuş olursunuz.

Yeni Veri Aktarım Teknolojileri Sağlar

Cdn sağlayıcıları Brotli ve http2 gibi en yeni teknolojiler ile hizmet sağlar.

CDN’in SEO’ya Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Mobil kullanıcıların ortalama %70’i web sitesi 2 saniyeden geç açılıyor ise hemen çıkmayı tercih ediyor. Tüm kullanıcıların %40’ı 3 saniyeden geç açılır ise yine siteden ayrılmayı tercih ediyor. 1 saniyelik geç açılma dönüşümleri %8 oranında düşürmektedir.

Cdn, özellikle bekleme sürelerini önemli ölçüde yükselttiği için Hemen çıkma oranında pozitif katkı sağlayacaktır.

CDN ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Cdn, Hosting ve sunucular gibi sitede bulunan tüm kodları barındırmaz. Örneğin; database, html, php gibi dosyalar. Web sitenizde bulunan dosyaları (css, js, gif, pdf, resim, video) önbelleğine alarak içeriklerin en kısa sürede ziyaretçiye ulaşmasını sağlar.

Hosting veya sunucunun görevi web sitenizi barındırmak ve depolamaktır. Cdn ise, belli içeriklerinizi çok sunuculu ortamdan sizlere sunar.

Hosting ve Sunucular Cdn’den Faydalanıyor mu ?

Şuan yaygın olarak kullanıma bakacak olursak çok fazla kullanıldığı söylenemez. Belli platformlar haricinde sunucularda kullanımı pek yaygın değil. Çoğunlukla Cdn hizmetini sunan platformlar farklı platformlar olmaktadır.

Cdn’in kullanımının yaygınlaşması ciddi oranda artış göstermektedir. Ekonomik ve bir çok soruna çözüm sağlamasından dolayı zamanla sunucularda yaygınlaşabileceğini düşünmekteyiz.

Hangi Web Sitelerinde Cdn Tercih Edilmeli ?

Cdn tercihe göre tüm web sitelerinde kullanılabilir. En çok ihtiyaç duyulan alanları aşağıda bulabilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri

E-ticaret sitelerinde Ürünlerin çeşitliliği ve ürün sayısının çok olması siteye gelen ziyaretçinin de çok olmasını sağlayabilir. Bu sebepten ciddi trafik yükü olacaktır. Herhangi trafik sorununda sitede aksaklıklara yol açacaktır.

Özellikle E-ticaret sitelerinde güvenin çok önemli olduğu için bu aksaklıkların minumum düzeyde olması gerekir. Trafiği düşürme, hız artışı ve güvenlik için Cdn kullanımı fayda sağlayacaktır.

Kurumsal Web Siteleri

Örneğin bir firmanın Google reklamlarını görüntüleyip web sitesini ziyaret eden bir kullanıcı, sitede firma ile ilgili gerekli incelemeleri ve iletişimde bulunmayı hızlıca gerçekleştirmek isteyecek. Bu sebepten kurumsal web sitelerinde kullanımı da uygun olacaktır.

Blog, Haber Siteleri

Blog, Haber ve Forum gibi siteler bilgi ve haber amaçlı olduğu için trafik kullanımı yine çok yüksek olacağından kullanımında fayda var.

Resmi Kurum Siteleri

Devlete veya belediyeye ait web siteleri her yaştan ziyaretçiye hitap ettiği ve çeşitli bilgilerin paylaşıldığı için trafik yükü ve site güvenliği önemli bir etkendir Cdn kullanımında.

Mobil Uygulamalar

Özellikle online mobil oyunlarda çok fazla kaynak kullanımı olmaktadır. Oyun içeriğini mümkün olan en yüksek hızda ziyaretçilere ulaştırarak, kötü oyun performansından kaçınmak için Cdn kullanımı mantıklı bir tercih olabilir.

Cdn Özellikleri Nelerdir ?

Cdn özellikleri Cdn firmasına göre değişiklik göstermektedir. Belli başlı özellikler aşağıda ki gibidir.

Genel Özellikler

 • HTTP/2
 • Brotli & GZip Sıkıştırma
 • Görsel Optimizasyonu
 • Bant Genişliği Koruması
 • Anında önbellek temizleme
 • Coğrafi Olarak Çoğaltılmış Bulut depolama

Güvenlik Özellikleri

 • DDoS koruması
 • Bağlantı Koruması
 • IP kara listeye alma
 • Ülkeye Göre Ziyaretçi engelleme
 • Origin shield
 • SSL kaynağı desteği

CDN Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Cdn kelimesini ilk duyduğunuzda veya servisten faydalanmak istediğinizde aklınıza ilk bu soru gelecektir. Her Cdn servisi birbirinden farklı hizmetler sunmakla beraber aslında bir çoğu birbirine yakın hizmetler sağlamaktadır. Her koşulda dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Push/Pull Fonksiyonelliği
 • Menşe Kalkanı (Origin Shield)
 • Otomatik Önbellek Kontrolü
 • DDoS Koruma Kalkanı
 • HTTP/2 Desteği
 • Analizler ve Günlük Tutma
 • Coğrafik Filtreleme

Ücretsiz Cdn Servisleri

CloudFlare

Cloudflare çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen Ücretsiz kullanımını çok tavsiye etmemekteyim. Özellikle yüksek trafik durumlarında ve önbellek dosyalarının büyümesinden dolayı belli zaman dilimlerinde web sitenizde yavaşlama, çökme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun sebebi ücretsiz kullanımda otomatik önbellek temizliğinin olmamasıdır.

Incapsula

Ücretsiz Cdn hizmetlerinde ilk akla gelenlerden bir tanesi. Imperva tarafından geliştirilmiş olup Blog siteleri için uygundur. Çok daha kapsamlı bir alanda kullanacak iseniz Ücretli servisleri tercih edebilirsiniz. Aynı sorunu Cloudflare’da olduğu gibi Incapsula ücretsiz kullanımında da yaşayabilirsiniz.

En Popüler Cdn Servisleri Nelerdir ?

Google Cloud CDN

Hepimizin bildiği Google Sunucu, domain servislerin yanı sıra Cdn alanında da kaliteli hizmetler sağlamaktadır. Duyulan güvenden dolayı zaman içerisinde Google Cloud Cdn kullanımı önemli derecede artacaktır.

Amazon CloudFront

Amazon’u Google gibi bilmeyenimiz yoktur. Amazon CloudFront; Veri, video, uygulama ve API’leri dünyanın bir çok noktasına geniş Cdn ağı sayesinde düşük gecikme, güvenlik ve yüksek hız garantisi ile hizmet sağlamaktadır.

IBM

Çok geniş hizmet yelpazesinin yanı sıra Cdn konusunda üst düzey kaliteli hizmet sağlamaktadır. IBM; Dünyanın en güvenilir ve en hızlı Cdn ağlarının başında gelir.

Key Cdn

Diğer Cdn servisleri ile benzer özelliklere sahip olmakla beraber popülerliği oldukça yüksektir. Key Cdn servisine başlangıçta 30 günlük deneme ile başlayabilirsiniz.

StackPath

StackPath, WordPress tabanlı web siteleri için en iyi tercihlerden biridir. Eski adı MaxCdn’dir. Tüm coğrafi lokastonlarda geniş bir sunucu ağına sahiptir.

Bonus Olarak: Bunny Cdn

3 yıl gibi uzun bir süredir web sitelerinde aktif olarak kullanmaktayım. Uygun fiyatlı, yüksek performanslı ve kullanımı kolay olmasından dolayı tavsiye edebileceğim bir Cdn servisidir.

Bu Adresten siteye ulaşıp üyelik oluşturarak 14 günlük deneme süresinden faydalanabilirsiniz. Memnun kaldığınız taktirde kullandığın kadar öde sistemi ile sizlerde sorunsuz faydalanabilirsiniz.

Kullandığınız taktirde yorum bırakmayı unutmayın 😊

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

şu anda çevrimdışısınız