Florida 2 Güncellemesi Algoritma güncellendi.

Google ilk büyük algoritma güncellemesini 2003 yılında ‘’Google Florida’’ sloganıyla yapmıştı. Yapılan bu güncelleme ile arama motoru Google bambaşka bir niteliğe erişmiş ve Dünya’nın neredeyse rakipsiz bir sonuç doğurucusu olmaya adım atmıştı.

Bu güncellemenin ardından zamanla yeni güncellemelerde kendini göstermişti. ‘’Penguin, Panda, Phantom vb.’’

Google kullanıcıları şimdilerde Danny Sullivan açıklamaları ile ‘’Google Florida 2 Güncellemesi’’ ile gelecek müthiş değişimleri beklemekte.

Geniş çekirdek güncellemesi ‘’Core Update’’ ile artık hedef veya niş odaklı hareket edilmediğini ve web sitelerin niteliklerini hedef almadığının bir kez daha altını çizmiş oluyor.

En son olarak geçtiğimiz yıl Google güncellemesi olarak karşımıza çıkan Sinirsel Eşleştirme ( Neural Matching) olmuştu. Bununla beraber yapılan tüm güncellemelerde kullanıcıların düşündüğü tek nokta ‘’Web Site Sıralamalarının Değişeceği’’ yönündeydi. Ancak Google analisti John Mueller bu durumu her zaman reddederek, güncellemenin düşük sayfa kalitesini hedef almadığını belirtmişti.

Doğal Seo Çalışmaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır ? Doğal Seo Çalışmaları

Florida 2 Algoritma Güncellemesi Neden Önemli?

Google Mart 2019 güncellemesi olarak yayımlanan bu algoritma güncellemesi, son yılların en geniş, kapsamlı ve büyük güncellemesi olarak adlandırıldı.

Web site kullanıcıları, sıralamanın değişeceği ön yargısında olduğundan, yaptığım bazı araştırmaları söylemek istiyorum. Kullanılan linkler her zaman için sıralamada rol oynuyor. Bu güncelleme ile birlikte de linkler büyük önem taşımakta. Ayrıca analiz ettiğim web sitelerine göre, Google linklerle beraber bağlantılara da ve böylelikle sıralamada rastlanılan değişikliklere neden olabiliyor.

Yani, Seo aramala ve sonuç bilgisinde sıralamanın değişebileceği, bunun için ise web site içerik güncellemelerini yeniden düzenlemek gerektiğini vurgulayabilirim.

Güncelleme Neden ‘’Florida 2’’ Olarak Yayımlandı

 Bilmeyenler için belirtelim. Google Florida 2 Güncellemesi ilk çıktığında yani 2003 senesinde çok önemli bir güncelleme olarak karşımızdaydı.

Pubcon Florida Seo konferansında gerçekleşen karar ardından adını florida olarak almıştı bu güncelleme.

Pubcon Florida konferansı ise

 • Dijital pazarlama.
 • İşletme ve ajanslar.
 • Seo Öğrenme.
 • Sosyal Medya Optimizasyonu.
 • Çağdaş Seo.
 • Mimari ve içerik.
 • Gelişmiş Link Oluşturma.
 • Rekabet Atölyesi.
 • Kurum İçi Optimizasyon.
 • Pazarlama, Bağlama, Reklamcılık, Markalaşma, Halkla İlişkiler.
 • Analytics, Ölçme ve Online Pazarlama ile Analitiklerin Birleşmesi gibi konuları içeren konferans türüdür.

Yani inanın ki Türkiye’den bu konferansa katılmak isteyen kişilerden birisi olarak söylemeliyim ki bu harika bir deneyim olurdu.

Florida 2 Güncelleme Sonuçları Nasıl Etkiler?

Google algoritma güncellemesi florida 2 ile artık sonuçların daha iyi eşleşeceğini, kalite içerikli sayfaların arama sonucu eşleşmelerde hakkı olan yükselişe geçeceğini, böylelikle kalitesiz sayfalarında hızla düşeceğini açıkça görebiliriz.

Yapılan ilk analizler, linkler, bağlantılar ve dahası ile aratılan kelime arasında ki bağlantının ne kadar uyumlu olup- olmadığını, aratılan sayfa ile bağdaşan ilginin ne kadar bulunup-bulunmadığı yönünde büyük değişimlerin ortaya çıkacağı yönünde.

Diğer bir analiz ise, kullanılan keyword ile botlar arasında ki ilişki. Yani yüksek anahtar kelime içeriğine sahip içeriklerin spam olarak algılanıp, düşüşe geçeceği anlamına gelen büyük bir gelişmedir.

Zamanla Florida 2 Güncellemesinin sıralamalarda ne gibi değişikliklere yol açacağını hepimiz göreceğiz. Ancak unutmayın ki bu en geniş ve kapsamlı algoritma güncellemesi…

Artık halihazırda hedeflenen ziyaretçi profiline çok da kolay erişilemeyeceğini, hemen etkilenen birçok siteden görebilmek mümkün.

Geniş Çekirdek Güncellemesi Nedir?

Geniş çekirdek güncellemesi doğrudan kullanıcıyı çok daha iyi anlamak ve ona çok daha iyi sonuçları çıkarabilmek anlamına geliyor. Arama motoru Google bu konuda oldukça hassas ve doğrudan aratılan şeye odaklanmamız için geniş çekirdek güncellemesini gerçekleştiği aşikar. Düzeltilen hiçbir şeyin olmadığı ancak iyi web sitesine sahip olan kişilerin yükselebileceği bir güncelleme ile karşı karşıyayız.

Detaylı bilgiye sahip olmak isteyen kişiler Webmasterworld formuna göz atabilir.

Web Site Sahiplerinin Yapması Gerekenler

Güncelleme belki haftalar sürebilir. Buna hazırlıklı olmak veya herhangi bir düşüş yaşamamak için web site Sahipleri sitelerini zenginleştirmeye ve tekrar gözden geçirmeye başlayabilir. İçerik stratejinizi geliştirmek, eksikleri iyileştirmek, no-index yapmak, linklerin ve bağlantıların doğru kullanılmasını sağlamak, şimdilik alabileceğiniz önlemler arasındadır. Bu durum güncellemeden en az zararla etkilenmenizi ya da hızla yükselmenizi sağlayabilir

Güncelleme İle Etkilenen Siteler

Herhangi bir sektöre yönelik ya da bir kritere yönelik bir sıralama değişikliği olmayacaktır. Ancak geniş çekirdek güncellemesi ile sıralamalarda yükselen veya düşüşe geçen sektörel web siteleri başta otomotiv, sağlık, oyun, alışveriş ve spor siteleri kendini göstermekte.

Florida 2 Güncellemesi için Görüşlerim

Yapay zekânın ve indexlemenin aynı kulvarda olacağını belirtelim. Sayfa bağlantılarından tutun da yönlendirmelere kadar her şeyin artık gerçekten olması gerektiği gibi olması gerektiği, bu kriterlere uymayan ve hızla yükselme pahasına yapılan gereksiz ve aşırı kullanım elementlerinin artık Google gözünde bir değeri olmayacağı anlamındadır.

Yapılan kontroller ve çalışmalar doğrudan kullanıcının deneyim ve eşleştirmesine uygunluğu ile yükselişe geçecek. Tüm web site sahiplerinin artık kollarını sıvama vaktidir. March Core Update 2019 ile start yeniden başladı ve yüksek trafik için köklü güncellemenin ilk adımları atıldı.

Bu konu hakkında tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

2 Yorumlar

 • Merhaba Barış bey, kurumsal sitelerimiz için profesyonel SEO desteği almak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz?

 • Merhaba Barış bey, firmamıza ait 2 adet web sitemiz mevcut ancak son zamanlarda sitelerimizde anormal düşüşler yaşanmakta bu konuda sizden destek almak istiyoruz. Formda bırakmış olduğum mail adresinden bana ulaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir