Öncelikle Backlink nedir açıklayarak başlayalım. Web sitenizdeki bir sayfaya geri döndüren, size ait olmayan web sitelerindeki bağlantıları backlink olarak adlandırabiliriz. Backlink, başka bir web sitesinin kendi sitenize gelen trafiğini temsil ettikleri için gelen bağlantılar olarak da adlandırılır. Özetle Siteniz için referanslar. Backlink kalitesi ve miktarı, Google ve Bing gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Bunun nedeni, Backlink web sitenizin kullanıcılar arasında ne kadar popüler olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmesidir. Backlink performansını uygulamak, yönetmek ve analiz etmek, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve SEO stratejilerinin önemli bir yönüdür.

Backlink Nedir?

Backlink, arama motoru optimizasyonunun (SEO) temel taşıdır ve sıralama faktörleri olarak kritik olarak kabul edilir. Backlink profilinizi nasıl analiz edeceğinizi, web sitenizdeki sorunları nasıl düzelteceğinizi, kaliteli, kötü olanlardan nasıl kaçınacağınızı, web sitenizle alakalı Backlink nasıl alacağınızı ve doğru şekilde strateji oluşturmanız gerekir.

Backlink Kullanım Alanları

Backlink, okuyucuyu sitenize gönderen bir kişinin web sitesinde bulunan bir bağlantıdır. Bunu bir uzman görüşü olarak düşünün. Bir blog yazarı veya sektörünüzden başka biri insanları sayfanıza yönlendiriyorsa, bunun oldukça iyi olduğunu düşünmelisiniz.

Google, sayfaları alaka düzeyi ve bağlantı popülerliğinin yanı sıra uzmanlıklarına, yeterliliğine ve güvenilirliğine göre derecelendirir. Google’ın bir sayfayı üst düzeyde sıralaması için, diğer insanların içeriğinin değerli olduğunu düşündüğünü bilmesi gerekir ve bunu – diğer şeylerin yanı sıra web sitenize kaç kişinin bağlantı verdiğini dikkate alarak yapar.

Pek çok insan okuyucularını size gönderiyorsa, o zaman organik arama uzmanlarının “büyütmeye değer” dediği şey sizsiniz. Bu nedenle, Backlink kontrol etmek ve onları yüksek yetkili sitelerden çekmek için bir süreç oluşturmak çok önemlidir. Bu diğerlerinin yanı sıra, sitenizin arama sonuçlarındaki varlığını iyileştirmek için içerik pazarlama kampanyaları aracılığıyla yapılabilir.

Ayrıca, farklı geri bağlantı türleri olduğunu ve tüm Backlink aynı değeri geçmediğini belirtmek de önemlidir. Değerlerini belirlemek için diğer sitelere yerleştirdiğiniz bağlantılarda belirli öznitelikleri kullanabilirsiniz. Google’ın sizi bağlantı kurduğunuz web sitesiyle ilişkilendirmesini istemezsiniz. Takip edilmeyen bir bağlantı, izlenen bağlantı kadar değer iletmez.

Seo Uyumlu Web Tasarım WordPress

Seo Uyumlu Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

 Backlink Almanın Yolları Nedir?

Backlinkler tek başına size harika bir sıralama sağlamaz. Ayrıca ziyaret etmeye değer bir web sitesine ihtiyacınız var. Backlinki aramaya başlamadan önce sitenizin onları takip edecek ziyaretçiler için hazır olduğundan emin olun. Bu, aşağıdaki etkinlikleri içerecek SEO denetimleri aracılığıyla yapılabilir.

– Giden Bağlantılarınızı Kontrol Edin

Dışarıya bakan bağlantılarınız varsa, hâlâ çalıştıklarından emin olmanız gerekir. Bir ziyaretçi sitenize gelen bir backlink izler ve ardından buradaki harici bağlantıların geçersiz olduğunu görürse, güvenilirliğinize ciddi şekilde zarar verir. SEO araçları, yerleştirdiğiniz her birine tıklamak zorunda kalmadan bu bozuk bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir.

– Kırık Bağlantıları Ortadan Kaldırın

Screaming Frog, 404 sayfa olarak görünecek olan bozuk bağlantıları tanımlamanıza ve bunlardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. (Hata kodu 404, bir sayfanın olmadığını belirtir.) Bu hata sayfasının oluşması, kullanıcıları sitenizden uzaklaştırma eğilimindedir, bu nedenle, içeriden veya dışarıdan yönlendirilmiş olsalar da, bu bağlantıları onarmak sizin yararınıza olacaktır. Diğer sitelerden backlink alan bir sayfayı sildiyseniz, bir 301 yönlendirmesi oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde, kullanıcılar sitenizin 404 sayfasına gidecektir.

– Yönlendirme Zincirlerinden Kaçının

Bir 301 yönlendirmesi kullanıcı deneyiminize çok fazla zarar vermez, ancak zincirlerle sonuçlandırmak istemezsiniz. İşte o zaman bir sayfa diğerine yönlendirir, bu da başka bir sayfaya sürekli olarak yönlendirilir.Yönlendirme zincirleri sinir bozucudur. Rahatsız edici olmanın yanı sıra, Backlink değerini azaltırlar. Google’ın çok sayıda bağlantı alan web sitelerini tercih ettiğini backlink nasıl alınır unutmayın. Yönlendirme, okuyucuları başlangıçta amaçlanan bağlantıdan başka bir yere götürdüğünden, bazı yetkilerini kaybeder.

– Sayfa Yükleme Deneyimini Düzeltin

Bir backlink izleyen bir okuyucu, sayfanızın yüklenmesini sonsuza kadar bekletmez. Çok uzun sürerse, backlinke tıklarlar. Aynısı optimize edilmemiş mobil sayfalar için de backlink nasıl alınır geçerlidir. Sayfanız okuyucunuzun cihazında düzgün görüntülenmiyorsa, büyük olasılıkla ayrılır ve bir daha geri dönmez. Web sitenizin ziyaretçilerinize olumlu bir deneyim sunmasını istiyorsanız, sayfalarınızın tüm cihazlarda hızlı ve doğru bir şekilde yüklendiğinden emin olun.

– Yinelenen İçeriği En Aza İndirin

Aynı içerik sitenizde birden fazla görünüyorsa (örneğin, eski bir blog gönderisini yeniden listelerseniz), Google’ın tarayıcıları bu blogda gezinirken zorluk yaşayacaktır. Google orijinal içeriğe değer verdiğinden, birbirinin aynı veya çok benzer iki sayfanın görünümü kafasını karıştıracak ve okuyuculara hangisini göstereceğini backlink nasıl alınır bilemeyecektir.

Google Sıralama Kaybı Neden Yaşanır

GOOGLE Sıralama Kaybının Nedenleri

Kaliteli Backlink Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Siteniz Backlink için hazır olduğunda, olabildiğince çok sayıda backlink almak cazip gelecektir. Ancak Backlink kalitesi, miktardan daha önemlidir. Aslında, yanlış bağlantılar organik trafiğinize yardımcı olmak yerine arama motoru sonuçlarınıza verecektir. Backlink bağlantı kurma stratejiniz için iyi olup olmadığını belirleyen kriterler şunlardır:

– İlgililik Düzeyi

Bazı fırsatları sizin için mükemmel olacaktır. Bunlar, doğrudan ürününüz veya hizmetinizle ilgili sayfalardan gelenlerdir. Örneğin, şirketiniz hamile kıyafetleri üretiyorsa, hamile anneleri hedefleyen bir ürün inceleme sitesinden backlink almalısınız. Hamile giyim şirketiniz, bir ebeveynlik dergisinden veya hatta bir moda blogundan gelen geri bağlantıyla gayet iyi iş çıkaracaktır.

– Coğrafi Hedeflemeyle İlgili Bir Kelime

E-ticaret markanız varsa, geo-hedefleme backlink aramanızda pek önemli olmayacaktır. Ancak gerçek mekanda faaliyet gösteren bir konumunuz varsa ve yüz yüze hizmetler sunuyorsanız, en alakalı Backlink hem işinizle hem de bölgenizle doğrudan ilgili olanlar olacaktır. İkincisi, konuyla ilgili veya coğrafi olarak hedeflenenlerdir.

– Yetkilendirilmiş Backlinkler

Google, bir web sitesinin güvenilirliğini belirlemek için algoritmalar kullanır. Şirket, algoritmanın ayrıntılarını yayınlar, ancak bunu birkaç yıl önce durdurdu. Şimdi, bir sayfanın resmi sıralamasını anlamanın tek yolu, algoritmayı kendiniz gözden geçirmektir. Üçüncü taraf bir aracı kullanmak çok daha kolay ve daha az enerji harcamanıza neden olur. Bugün mevcut araçların hiçbiri Google ile mükemmel şekilde uyumlu olmadığından, birden fazla araç kullanmak en iyisidir.

– Bağlantı Kalitesi

Çoğu zaman, üçüncü taraf değerlendirme sitelerinde yüksek puan alan bir siteye güvenebilirsiniz. Ancak sistemi kötü niyetli siteler olduğunu unutmayın. Siteler incelemelerde, referanslarda ve derecelendirmelerde sahtecilik yaparak yetkili gibi davranabilir, ancak etki alanının genel kalitesi size gerçeği söyleyecektir.

Bir site otoriteyi taklit edebilir, ancak organik anahtar kelime sıralamasını ve backlink nasıl alınır organik aramayı taklit edemez. Üçüncü taraf bir araca girerseniz ve potansiyel geri bağlantınızın geldiği alanı analiz ederseniz, birden çok anahtar kelime için iyi bir sıralama ve trafik çekip çekmediğini anlayabilirsiniz. Değiştirilmiş siteler bu listenin başında olmayacak.

– Yazım Standartları

Sunulan Backlink hakkında seçici olan bir siteden geri bağlantı ile daha fazla sokak kredisi alırsınız. Backlinkiniz şeker gibi bağlantılar veren bir siteden geliyorsa, kimse etkilenmeyecektir. Gerçek yazım standartlarına sahip siteleri araştırın. Daha uzun sürebilir ve hemen kabul edilmeyebilirsiniz, ancak bu onaylanmaya değer.

– Giden Bağlantı Kalitesi

Bir siteden backlink alma fırsatınız olduğunda, siteyi ziyaret edin ve sahip oldukları diğer giden bağlantılara backlink nasıl alınır bakın. Organik olarak mı yerleştirilmişler yoksa birisi onları yerleştirmiş mi dikkat etmelisiniz. Kapsamlı bir kalite kontrolü yapın. Site, alakalı ve yetkili bağlantıları kabul ediyor gibi görünüyorsa ve bunları uygun şekilde yerleştiriyorsa, bağlantınızın orada olduğu konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

– Endeksleme Durumu

Dizine eklenmemiş herhangi bir siteden backlink almakla uğraşmayın. Bir site dizinde değilse, asla organik bir aramada görünmez. Siteler, Google’ın örümcek tarayıcısı siteyi ziyaret edip araştırdığında, orada ne olduğunu bulmak için bağlantıları izlediğinde dizine alınır.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir