Amazon Türkiye Gelecek mi? Amazon’un Türkiye’ye geleceğini ilk ortaya atan kimdi bilmiyorum ama sağlam bir dedikodu gibi yayıldı. Gazeteler yazıyor, bloglar yazıyor, herkes bir yerler de Amazon hakkında bir şeyler yazıyor. E-ticaret devi Amazon’un Türkiye’ye ne zaman geleceğini çok uzun zamandır tartışıyoruz, neredeyse bir yıl olacak. Hâlâ bazı gazeteler, “Tam tarih şu, Amazon şu tarihte kesin Türkiye’de” gibi başlıklar atmaya hâlâ utanmıyor.

Amazon Türkiye Gel Artık…

Özellikle mi yapıyorlar bilmiyorum ama, Amazon’un TV Ağı şirketi olan Amazon Prime’ın tırının uzaktan fotoğrafını çekip, işte Amazon, Türkiye’de lojistik şirketini kurdu, çok kısa bir süre kaldı artık o da bizimle… Gibi başlıklar atıp, altına kocaman kocaman yalanlar yazıyorlar.

Amazon Kendi Kargo Şirketini Kurdu

Evet doğru, Amazon, İstanbul’da kendisine uygun bir yer bakıyormuş. Araştırdım gerçekten doğruymuş ancak hiçbir gazetenin, hiçbir küpürüne inanasım gelmiyor artık. Amazon Prime’ın ne olduğunu bilmesem, hakikaten inanacağım ve Amazon’u diğer insanlar gibi merakla bekleyeceğim.

Amazon’un Türkiye’ye gelmesine bu kadar sevinmemizi tam olarak anlamış değilim ayrıca, arkadaşlar bu şirket gittiği her ülkenin, ekolojik, ekonomik ve kültürel yapısını değiştiriyor, her girdiği ülkenin en büyük e-ticaret sitesini satın alıyor.

Hangi ülkeye girdiyse, o ülkenin tüm toptan ve perakende yapısını değiştirerek, tekel olmayı ve insanları kendine muhtaç etmeyi başardı. Ülkemize geldiği zaman lojistik, depo vb. e-ticaret gereksinimi pozisyonlar da çalıştıracağı Türk personeller asgari ücretin 1 lira üzerinde maaş alacaklar ve düşük ihtimalle Amazon’da çalışmanın ayrıcalığını yaşayacaklar.

Doğruluğundan emin olmak istediğim bir nokta var, Amazon’un kendine uygun baktığı mekan. Bazı gazeteler Mart’ın sonuna doğru test satışına başlayacağını yazmışlar, bugün Mart ayının 16’sı ve Amazon hâlâ ofis bulamadı. Adeta, aralarında yalan yarışı yapıyorlarmış gibi davranıyorlar. Sizlere haber için gazetelere girmemenizi öneririm arkadaşlar, onedio gibi ziyaretçilerin içerik sunabildiği bir platformlar daha doğru haberler sunuyor.

En sevindirici haber ise Hepsiburada’dan geldi, benim de bildiğim gibi, Amazon girdiği ülkenin en büyük e-ticaret sitesini satın alıyordu. Ama Hepsiburada’nın yaptığı açıklamaya göre, “gazetelerin yaptığı bu yersiz ve komik açıklamalar tamamen hayal ürünüdür”e benzeyen ifadeler kullanıldı.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir